Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 19-07-12, 23:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mighellos Εμφάνιση μηνυμάτων
για να λεει ευκολα φυτα ποσο θαλασσα μπορω να τα κανω?οσον αφορα την τοποθεσια τους στο ενυδρειο βαζω καποια μπροστα και καποια πισω?τα γρηγορης αναπτυξης θα ειναι καλυτερα πισω και σε σημειο ωστε να κρυβουν θερμαντηρα και φιλτρο?
αν αναβαθμιστεις σε εξωτερικα φιλτρα δε θα εχεις κατι να κρυβουν
Μπροστα βαζουμε τα κοντα φυτα, πισω τα υψηλα και στην επιφανεια τα επιφανειας (το κερατοφυλο και η πιστια ειναι φυτα επιφανειας πχ)

Παράθεση:
οπα μπορω να το κανω να εχει κατω μπροστα σαν γρασιδι???ετσι κοντο???παιζει να ειναι ευκολο?

τι να σου πω? οτι μπορεις ενωειται, τωρα για ευκολο εδω και κανα τριμηνο το προσπαθω...

Παράθεση:
και κατι ακομα μου ειπε η κοπελα μου στα ικεα εχει καποια φτηνα υδροβιοφυτα!
Να μην τα βαλεις, εχουν υπωθει πολλα για τα φυτα του ΙΚΕΑ και δεν ειμαστε σιγουροι για τιποτα.
Εγω εχω κανα δυο, αλλα τα εχω παρει απο συγχομπυστα που τα εχει μηνες στο ενυδρειο του και μου εδωσε κλαδεματα οποτε δεν υπαρχει κινδυνος, αλλα κατ ευθειαν απο ΙΚΕΑ και μπλουμ δεν ενδεικνυται αν θες να προστατευσεις τα ψαρια σου.

Παράθεση:
μπορειτε να μου πειτε ακριβεις ονομασιες ειδικα αν ειναι ευκολο το γρασιδι!
java moss, xmass moss... βασικα αυτο που εχω δει ειναι πως ειναι σκυλια (αφου βρυα ειναι) αλλα για το ποσο ευκολο ειναι η δημιουργια γρασσιδιου, δε θα το ελεγα... αλλα παλι δε χανεις τιποτα να δοκιμασεις... μπορει να ανακαλυψεις πως εχεις διεταιρο ταλεντο στην κηπουρικη

Παράθεση:
πως λεγετε να το ψαξω σε μαγαζια
Μια συμβουλη απο προσωπικη πειρα: Καλυτερα τις αγορες σου να τις κανεις οσον αφορα τα φυτα απο συγχομπυστες που ανεβαζουν αγγελιες κατα καιρους κι οχι απο μαγαζια.
Αυτο δεν το προτεινω μονο απο θεμα οικονομιας, αλλα επειδη τα φυτα που εχουν μεγαλωσει σε ενυδρειο εχουν παρα πολυ μεγαλες πιθανοτητες να "ποιασουν" ενω αυτα που πουλανε αν δεν εισαι ενυδριο-γεωπονος ωστε να
μπορεις να τους δωσεις τις καταλληλες φροντιδες εχουν πολυ μικροτερες πιθανοτητες να ποιασουν, και ειδικα αν οι συνθηκες σου δεν ειναι καλες (για τα φυτα εννοω) πχ αν παιζει κακος φωτισμος, blackwater κτλ το πιο πιθανο ειναι να χαλασουν τα περισσοτερα η στην καλυτερη να μην αναπτυχθουν ποτε.
Αυτο συμβαινει -συμφωνα με φιλο μποστανα που μου εξηγησε- επειδη τα περισσοτερα φυτα που πουλανε στο εμποριο εχουν αναπτυχθει εκτος ενυδρειου, και υποκεινται σε σοκ μεταφυτεψης.

Παράθεση:
αλλα τα γατοψαρα μπορει να εχουν θεμα με το γρασιδι
δεν ξερω, αλλα αν μιλας για κορρυ δε νομιζω. Αν μιλας φυσικα για κανα πλεκ μαλλον πατουρα θα τα κανει...
Παράθεση:
και επειδη φιλοξενο αγγελοψαρα παιζει να εχουν θεμα με τα φυτα?η το χαλικι θελουν αμμο τα αγγελοψαρα?
απ οσο ξερω λευκη αμμο τους ταιριαζει καλυτερα, αλλα τι προβλημα εχουν τα φυτα με την αμμο?

Παράθεση:
μπορω να δω φωτογραφια με το γρασιδι σου?
Θα ανεβασω, αλλα 1. μονο γρασσιδι δεν ειναι ακομα (απλα τουφες τουφες ειναι) και 2.ειμαι απο τους χειροτερους φωτογραφους...

Παράθεση:
βλεπω καθε μερα αυτο ακου και την μουσικη και λεω μπορω να κανω κατι αντιστοιχο σε μικροτερο ενυδρειο?γινετε?

http://www.youtube.com/watch?v=x2vLJ_vCspk
Κοιτα, προσωπικα ειμαι λατρης των πολλων φυτων. Αυτο που βλεπω ειναι οντως εντυπωσιακοτατο, ΑΛΛΑ δε θα ηθελα κατι τετοιο!
Ο λογος ειναι πως ΠΡΩΤΑ ενδιαφερομαι για τις αναγγες των ψαριων και την καλοζωια τους και τα υπολοιπα τα βλεπω υποδιαιστερα.
Αυτο το ενυδρειο που παρουσιαζεις θελει οποσδηποτε co2. Τα ψαρια που εχω επιλεξει να φιλοξενω θελουν χαμηλο ph και σκληροτητες.
Αυτα τα δυο δε μπορουν να συνδυαστουν (ειδικα με το 1 dKh που κραταω αν βαλω co2 το ph θα παει ...αρνητικα) και γενικα ειμαι της αποψης (τωρα σωστος ειμαι? λαθος ειμαι? εμπειρικα αυτο εχω δει ομως πως ειναι το σωστοτερο) πως ασχετα αν τα ψαρια μας ειναι αναπαραγωγης καλο ειναι να τους δινουμε οσο γινεται τις παραμετρους του βιοτοπου που γεννηθηκαν οι προπαπουδες τους (και βασικα θεωρω το οξινο καλυτερο οσον αφορα τις ασθενειες).
Υπαρχουν βεβαια και τα τυπου Αμανο, και τα Ολλανδικα ενυδρεια που προεχουν οι αναγκες των φυτων, αλλα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δε μπορω να συμμεριστω αυτες τις αποψεις, γιατι μυ κανει σαν τα ψαρια να αντιμετωπιζωνται ως απλα διακοσμητικα.
Απο κει και περα υπαρχουν και ανθρωποι που εχουν μελλετησει τα παντα και εχουν τελεια φυτεμενα και πολυ σωστες συνθηκες νερου και ειναι ευχαριστημενα και τα ψαρια τους και τα φυτα τους αλλα -ακομα- δεν ειμαι ενας απο αυτους και δε μπορω καν να σκεφτω να βαλω στην πλαστιγκα την ευτυχια των φυτων με την ευτυχια των ψαριων.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02222 seconds with 11 queries