Θέμα: Sand Filters
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 02-07-11, 18:55
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα ξέρω αγαπητέ Κώστα τι λέω και σε ποιον το λέω.. Οι διάφορες εταιρείες κατασκευάζουν εξοπλισμό ώστε να μπροούν να καλύψουν την συντριπτική πλεοψηφία του κοινού που απευθύνονται. Όμορφες οι arapaima και πολύ θα ήθελα να είχα και εγώ ένα ζευγάρι, αλλά πες μου κι εμένα πόσοι ανά τον κόσμο έχουν τέτοια ψάρια, η καλύτερα ποιοι τις έχουν και σε τί ενυδρειάρες τις έχουν?
Επίσης, σε 15,000 λίτρα, θα βάλεις το πολυ ένα ζευγάρι arapaima ενώ στα ίδια λίτρα 15 κοι. Εδώ ακριβώς βασίζεται η λογική μου και βεβαίως δεν θα ήθελα να ξεχάσουμε ότι όταν βάλεις ένα μεγάλο κοι σε ένα κενό ενυδρείο, θα βρει τρόπο να το λερώσει. Παρατηρώντας τουλάχιστον τα δικά μου, βολτάρουν ασταμάτητα, κλαδεύοντας την άλγη περιμετρικά ή κόβοντας διάφορα φυτά. Ότι δεν τρώνε, το αφήνουν στο διάβα τους...και αυτό στις ακαθαρσίες. Δεν είναι το τι αφοδεύουν, αλλά που και πως δραστηριοποιούνται.

Εγώ το λέω έτσι, αλλά στην πραγματικότητα αυτό συμβαίνει, αφού οι εταιρείες κράτησαν όλα τα υπόλοιπα και κοίταξαν να βελτιώσουν το σημείο όπου ήθελαν βελτίωση. Και πίστεψέ με, στο πίσω μέρος του μυαλού τους δεν είχαν τις arapaima, αλλά τα κοι που αφη΄νουν σε αυτούς την μερίδα του λέωντος των εσόδων τους.
Σωστα τα λες Billy!
Η ζητηση ειναι αναλογη της προσφορας...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
.....πού πάει τελικά το μέγα πλεονέκτημα του φίλτρου άμμου με την απονιτροποίηση? Προς τί άλλο δηλαδή η αγορά του?
Το κυριο πλεονεκτημα του ειναι οντως τα νιτρικα.
Φυσικα ομως δεν μπορεις να επαναπαυθεις σε ενα φιλτρο και να ταϊζεις σαν %%^^&*@@ οσο καλο κι αν ειναι!
Εχει κι αλλο ενα ομως τεραστιο πλεονεκτημα...
Η βιολογια που αναπτυσεται στην αμμο, δεν αναπτυσεται σε κανενα μα κανενα αλλο βιολογικο υλικο!
Ζωη!!!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα, βρήκες εταιρείες που κατασκευάζουν σήμερα τέτοια φίλτρα για ενυδρεία? Ρίξε τα στο τραπέζι.
Καμια εταιρια δεν κατασκευαζει τετοιου ειδους φιλτρα για ενυδρεια και λιμνες.
Ολα αυτα τα φιλτρα προοριζονται για πισινες.
Απλα ο κοσμος τα λειτουργει και σε αλλου ειδους συστηματα....(μεχρι και σε spa εχω διαβασει).
Εχω κανει καποια σχετικη ερευνα αλλα οτι εχω το εχω σε χαρτομανι διοτι ειχα παει σε μια εκθεση για πισινες που εγινε πριν λιγους μηνες εδω σε εμας και πηρα μπολικο υλικο...
Οχι μονο για φιλτρα αμμου αλλα και για αντλιες, μεγαλα προφιλτρα νερου, πολυεστερικες δεξαμενες κτλπ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Άστε κάτι για αργότερα.... Πολλά είπαμε για πολύ μικρό διάστημα...να έχουμε να συζητούμε κάτι για αργότερα...
Βασικά είναι ένα είδος φιλτραρίσματος για τα πολύ χοντρα, πρώτο στην φίλτρανση. Θα μιλήσουμε γι' αυτό αργότερα.
Ειδα καποια βιντεακια απο αυτο το συστημα.
Δεν το γνωριζα καθολου αλλα...
Τι ψευτια-μουφα ειναι αυτη?!
Ειδα και κατι τιμες 600++ δολλαρια για να κραταει τα χοντρα μια σητα?!
Δεν πιστευω πως αξιζει τα λεφτα του, ασε που στο φτιαχνω αυριο DIY και σου το στελνω αμα θες!
Φανταζομαι αυτο τραβαει απο skimmer επιφανειας λογικα?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01842 seconds with 11 queries