Θέμα: Sand Filters
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 02-07-11, 09:28
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα καταλαβα τι σημαινει η ''νεα γεννια''!!Αλλο τυπο φιλτρανσης παρεχει ενα moving bed filter και αλλο ενα φιλτρο αμμου.Αλλο θεμα λοιπον!!
...και γενιές θα συνεχίσουν να υπάρχουν...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιμενω στην αμμο γιατι βλεπω απο τι ανθρωπους χρησιμοποιειται και σε τι συστηματα!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορω να βρω καλητερο παραδειγμα απο το μεγαλητερο ιδιωτικο ενυδρειο του κοσμου επανω σε αυτο το θεμα.
Δες την τελευταια φωτο του πρωτου ποστ:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακομα να σε πεισουνε τα ντοκουμεντα?!
Κώστα, όχι! Μια-δυο μεμονομένες περιπτώσεις δεν μπορούν να αλλάξουν τα όσα έμαθα όλο αυτόν τον καιρό. Οι εταιρείες, κατασκευάζοντας ένα φίλτρο τέτοιων δυνατοτήτων, έχουν υπόψην τους πρώτα απ' όλα τα κοι που είναι μακράν τα πιο ρυπογόνα ψάρια. Από την στιγμή που ένα φίλτρο περάσει τις δοκιμές σε αυτά τα ψάρια, τότε μπορεί να δοκιμαστεί άφοβα σε κάθε περίπτωση. Δεν προσπαθώ να σε πείσω, αλλά τουλάχιστον για μένα, τα παλαιού τύπου φίλτρα άμμου, δεν πρόκειται να ξαναγυρίσουν στην αγορά! Λες να μην υπάρχει λόγος γι' αυτό? Γιατί τότε οι μεγαλύτερες εταιρείες που τα κατασκεύαζαν, προχώρησαν στην αναβάθμιση τους σε bead filters?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Και βασικα εδω που τα λεμε δεν προσπαθω να πεισω και κανεναν για κατι, μου φτανει που εχω πηστει εγω και απλα το συζηταμε να περναει η ωρα με ενδιαφερων!
Να τι γράφει ο ίδιος τύπος κλείνοντας την παράγμραφο για το φιλτράρισμα του:
"I don't over feed and I do about 10,000 gallon water changes every week."
Λέει, ότι, παρόλες τις υποδείξεις των κατασκευαστών αυτού του τύπου φίλτρανσης για διάσπαση των νιτρικών, κάνει εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 10,000 γαλονιών, δηλαδή κάπου 38,000λίτρα. Κάπου στο 1/5 του συνολικού όγκου.Δεν είναι και λίγο, έτσι?

Κώστα, μου ζήτησες να γράψω κάποια πράγματα για το φίλτρο αυτό. Το έκανα με όσα γνωρίζω! Αυτό που σου εισηγούμαι είναι αν βρεις, να το χρησιμοποιήσεις, ναι, αλλά βρες ένα ακόμα φίλτρο τύπου Cetus Sieve για να σε καλύψει στο μηχανικό φιλτράρισμα και στο τέλος μια UV!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01744 seconds with 11 queries