Θέμα: Sand Filters
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 30-06-11, 07:04
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα και μιλαμε για φιλτρανση σε συνδυασμο.
Τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αυτό που θα σε συμβούλευα όμως είναι η χρήση UV στο τέλος του κυκλώματος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θελω για μεγαλη ιχθυοφορτιση που συνεπαγεται εκτως απο νιτρικα και αλλα, και για εσωτερικο χωρο.
Ο Άντρος απ' ότι κατάλαβες μιλούσε από τη δική μας σκοπιά, μελετώντας γεγονότα παλαιότερης εποχής, όταν έτρεξαν όλοι οι λιμνόφιλοι να εφοδιαστούν με το πληρέστερο τότε φίλτρο όπου θα τους γλήτωνε από την ταλεπωρεία. Αποτέλεσμα? Μετά από λίγο διάστημα οι περισσότεροι επέστρεψαν πίσω στα συστήματα ανοικτού τύπου, όπως τα παραδοσιακά vortex κ.λ.π. Σήμερα βέβαια, τα πράγματα έχουν αλλάξει και εκτός από τα φίλτρα ανοικτού τύπου νέας γενιάς, υπάρχουν πλέον και φίλτρα άμμου νέας γενιάς. Έτσι λοιπόν έχουν τα πράγματα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αντλια θα τραβαει νερο μεσα απο υλικα προφιλτρανσης σε καταλληλα διαμορφωμενο χωρο οπως το σκεφτομαι.
Το νερο θα επιστρεφει απο τις αναλογες επιστροφες.
Αν και δεν είμαι απόλυτος, γιατί ποτέ δεν είχα υπό δική μου χρήση τέτοιο φίλτρο, το ξαναλέω ότι θα ήταν καλά να είχες σε λειτουργία UV στο τέλος του κυκλώματος. Τουλάχιστον στο παρελθόν που μελετούσα για το συγκεκριμένο φίλτρο, είδα αρκετές φορές αρνητικά, όπως αδρανοποιημένα σημεία εσσωτερικά του φίλτρου με αποτέλεσμα την σοβαρή ύπρξη του ενδεχομένου εμφάνισης παθογόνων οργανισμών. (Αυτό το λέω και έχει συμβεί στο περιβάλλον εξωτερικής δεξαμενής, όπου οι συνθήκες, τα ψάρια (κοι) και η μη επαρκής κυρίως μηχανική φίλτρανση, συμβάλουν στο πιο πάνω ενδεχόμενο). Αν σκεφτεί κανείς όμως ότι οι ίδιες συνθήκες μπορούν να υπάρξουν και σε δεξαμενές διατήρησης φυτών, χωρίς επαρκή κυκλοφορία ανάμεσα στο χώμα, τότε..?

Τα νιτρικά είναι όντως πρόβλημα σε αυτά τα πολύ μεγάλα συστήματα, πρώτον, γιατί οι αλλαγές νερού θα είναι ανάλογα μεγάλες, και δεύτερον, δεν υπάρχει άλλος τρόπος εκτός από τη χρήση είτε φυτών, είτε φίλτρου που θα διαθέτει εκείνες τις συνθήκες ανάπτυξης απονιτροποιητικών (αναερόβιων) βακτηρίων.

Είναι αλήθεια, ότι σήμερα δειλά-δειλά υπάρχουν φίλοι των κοι οι οποίοι επιστρέφουν ξανά στο συγκεκριμένο είδος φίλτρανσης. Δεν γνωρίζω που θα καταλίξει αυτό το θέμα, δεν ξέρω με ποιο συνδυασμό φίλτρων θα κινηθούν αύριο, γιατί στο σημείο αυτό (φίλτρανση) υπάρχουν πολλές επιλογές πλέον, υπάρχουν πολλές σχολές οι οποίες τηρούν μια στάση επιφύλαξης και οι εντελως συντηρητικοί οι οποίοι κατακεραυνώνουν κάθε καινούριο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας μην μιλαμε ομως για μενα, γενικη συζητηση κανουμε για αυτου του ειδους την φιλτρανση
Αν με ρωτάς εμένα αγαπητέ Κώστα, αν θα έβαζα το συγκεκριμένο φίλτρο στη δεξαμενή μου θα σου έλεγα σαφέστατα όχι! Πρωτιμώ για πολλούς λόγους την gravity επιλογή και μπορώ να πω ότι είμαι και εγώ υπέρμαχος της αργής, χαλαρής φίλτρανσης, είτε μηχανικής, είτε βιολογικής. Αν υπήρχε περίπτωση να δημιουργήσω κι εγώ ένα εσσωτερικο σύστημα με τροπικά ψάρια, και πάλι η απάντηση μου θα ήταν όχι λόγω της τιμής.

Η παρουσία μου εδώ, όπως και με διασυνδέσεις αρκετών φίλων, έκανε ένα λιμνόφιλο στη Λάρνακα να με πάρει τηλέφωνο για να με ρωτήσει κάποια πράγματα. Το κυριότερο, ήταν ότι η λίμνη του ήταν γεμάτη σκόνη και άλγη, ενώ καθημερινά μερημνούσε για την καθαριότητά της. Πήγα στο χώρο του, είχε μια δεξαμενή μοντέρνου σχεδιασμού (αρχιτέκτονας του την σχεδίασε ) με σαφώς τεράστια προβλήματα κυρίως λειτουργικά και επέκτασης), να αναφέρω ότι ο χώρος φίλτρανσης απείχε κάπου στα 30 μέτρα! Το νερό όντως πράσινο λερωμένο από τη λάσπη. Στα 5000 τόσα λίτρα, καμιά 40 κοι αρκετά μεγάλα και το πρώτο που του ζήτησα ήταν να δω τα φίλτρα του. 2 φίλτρα άμμου παρακαλώ, συνδεδεμένα συνεχόμενα! Πραγματικά δεν πίστευα στα μάτια μου, ότι το συγκεκριμένο φίλτρο θα είχε τόσο πρόβλημα με το μηχανικό φιλτράρισμα. Μιλούμε για εξοπλισμό που του στοίχισε 3000 ευρώ αγαπητέ Κώστα, έτσι?
Λόγω του ότι ότι έβλεπα εκεί είναι ενάντια στις αρχές μου (40 κοι σε 5000 λίτρα) και αφού στην αρχική μου πρόταση να μειώσει τον αριθμό δεν "έπιασε" το νόημα και επέμενε, αρκέστηκα μόνο στην επίσκεψη, χωρίς να δώσω λύσεις, καλώντας τον όμως ένα απόγευμα να έρθει να δει και τη δική μου δεξαμενή.

Το πραράδειγμα δεν αναφέρεται για να υποβαθμίσω τα συγκεκριμένα φίλτρα. Φαίνεται όντως να μπορούν να προσφέρουν σε διαφορετικούς τομείς της φίλτρανσης και είναι αυτό που λέω ότι το αύριο θα μας δείξει τελικά ποιά φίλτρα ή ποιοί συνδυασμοί είναι οι καλύτεροι για καλύτερο φιλτράρισμα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02546 seconds with 11 queries