Θέμα: Sand Filters
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 29-06-11, 22:07
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα, τα φίλτρα άμμου προηγήθηκαν της τελευταίας γενιάς φίλτρων ανοικτού τύπου.

Όπως ξανα-ανάφερα, τα συγκεκριμένα φίλτρα μπορεί να τα χρησιμοποιήσει κάποιος μόνο σε συνδυασμό. Ποτέ από μόνα τους (πιεστικά). Το backwash με πίεση έχει επίπτωση πάνω στη βιολογία. Αν πάλι το φίλτρο αυτό το θέλεις για χαμηλή ιχθυοφόρτωση ή σε εσσωτερικό χώρο, θα είναι μια χαρά.

Κώστα πώς σκέφτεσαι φέρεις νερό στο φίλτρο?
Φυσικα και μιλαμε για φιλτρανση σε συνδυασμο.

Δεν θα ειναι η βασικη φιλτρανση.
Δεν θα ειναι ουτε καν η μιση φιλτρανση....
Θα ειναι ενα απο τα 3 βασικα φιλτρα και σκοπος του ειναι να βοηθησει με τα νιτρικα κυριως, αλλα οχι μονο...
Τουλαχιστον στο μικρο μου φιλτρο αμμου που εχω στο ενυδρειο εχω αριστα αποτελεσματα και πιστευω πως δεν θα με προδοσει η επιλογη μου!

Το θελω για μεγαλη ιχθυοφορτιση που συνεπαγεται εκτως απο νιτρικα και αλλα, και για εσωτερικο χωρο.

Το φιλτρο αυτο θα δουλεψει με μια αντλια ενσωματωμενου προφιλτρου, που θα γυριζει τον συνολικο ογκο νερου τουλαχιστον 1 φορα την ωρα, και με πιεση πανω απο 1 bar.
Η αντλια θα τραβαει νερο μεσα απο υλικα προφιλτρανσης σε καταλληλα διαμορφωμενο χωρο οπως το σκεφτομαι.
Το νερο θα επιστρεφει απο τις αναλογες επιστροφες.

Ας μην μιλαμε ομως για μενα, γενικη συζητηση κανουμε για αυτου του ειδους την φιλτρανση
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01478 seconds with 11 queries