Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 12-01-12, 22:56
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...Λοιπόν αφού μελέτησα το θέμα που πολύ καλά έχει παρουσιάσει ο συνχομπίστας-γείτονας, είδα οτι για τη συγκεκριμένη περίπτωση έγινε χρήση 2mg/lit & 1,87mg/lit απο 2 άτομα με απόλυτη (οφθαλμοφανή) επιτυχία με 3 δόσεις νομίζω και στις 2 περιπτώσεις.
Εφόσων βιάστηκα να...εξολοθρεύσω τον καρδινάλιο δεν θα μπορώ να σας πω συγκεκριμένα αποτελέσματα, γιατί κάνω τη θεραπεία βασιζόμενος στην απλή λογική οτι υπάρχει ούτως η άλλως η "μολυνση" στο ενυδρείο είτε τη βλέπω είτε όχι, και θέλω να προλάβω ακριβώς αυτό, δηλαδή να κάνει το πρόβλημα την επανεμφάνιση του.
Θα προχωρήσω και γώ με τη σειρά μου σε 3 "ασφαλείς" ακόμα λίγο μικρότερες δόσεις των 1,62mg/lit.

Υπάρχει μια σκέψη να βάλω το Zebra σε μικρότερο δοχείο στην επιφάνεια του νερού και με το πέρας της θεραπείας να βάλω Ενεργό άνθρακα για μια εβδομάδα να καθαρίσει το νερό απο το φάρμακο και να επαναφέρω το Zebra αλλα νομίζω παίρνω ρίσκο να διατηρηθούν μολυσματικοί παράγοντες στο νερό του μικρότερου δοχείου (ή στο ίδιο το σαλιγκάρι) και να ξαναπέσουν στο ενυδρείο που θα έχει καθαρίσει απο φάρμακα με αποτέλεσμα μετά απο μερικούς μήνες να επανεμφανιστεί το φαινόμενο....

Τέλος να προσθέσω είναι άραγε τυχαίο οτι η νόσος εμφανίστηκε μετά το "πτώμα" του ψαριού που δεν μπόρεσα να βρώ ανάμεσα στα φυτά και αποσυντέθηκε μέσα στο ενυδρείο?? Μπορεί και ναι....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01323 seconds with 11 queries