Θέμα: 330 λίτρα
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 26-02-17, 11:07
Skiper Ο χρήστης Skiper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2016
Περιοχή: Μαρκόπουλο
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Το κάθε φωτιστικό έχει 252 led x 0,33watt, 9700 lumen. θα χρησιμοποιήσω 2 φωτιστικά άρα μιλάμε για 504 leds x 0,3 watt και 2x9700 lumens. Από κριτικές που έχω διαβάσει αλλά και από παρουσιάσεις ενυδρείων στο UKAPS, στο Aquascaping world forum και στο site του Tom Barr, μιλάνε για πολύ δυνατά φωτιστικά τόσο ώστε σπάνια τα χρησιμοποιούνε στο φουλ.
Η στήλη του νερού δεν θα είναι τόσο ψηλή όσο φαίνεται με την πρώτη ματιά. Το ύψος της γυάλας μπορεί να είναι 55 εκ, όμως το η στήλη του νερού δεν θα ξεπερνάει τα 45-47 εκ αν σκεφτείς το υπόστρωμα. Σε κάποια σημεία προς τα πίσω θα είναι ακόμα μικρότερη λόγω υψομετρικής διαφοράς μπροστά και πίσω. Λαμβάνοντας υπόψιν τα παραπάνω πιστεύεις ότι το φως δεν θα φτάνει στα κατώτερα επίπεδα επαρκώς?

Είχα σκεφτεί επίσης και για 2 Kessil 360w προβολάκια αλλά είναι εκτός πορτοφολιού μου αφού το καθένα δεν το έχω βρει φτηνότερα από 370 ευρώ.

Επειδή είμαι τρελαμένος με τα led και δεν θέλω με τίποτα να πάω σε Τ5, έχω ψάξει πολύ τις διάφορες επιλογές και προς το παρόν η καλύτερη από άποψη ποιότητας-δυνατοτήτων-απόδοσης-κόστους είναι τα Chihiros. Το πρόβλημά μου είναι ότι αναγκαστικά βασίζομαι στην εμπειρία και τις αναφορές άλλων και όχι στην δικιά μου πάνω στο θέμα
__________________
Πάνος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01467 seconds with 11 queries