Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #147  
Παλιά 24-03-17, 22:19
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sxetikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά, ναι. Μου φάνηκε πιο άρτιο σαν υλοποίηση και είναι πιο κοντά στο θαλασσινό. Αν είχα ακόμα το φυτεμένο, θα χρησιμοποιούσα το iaqua.
Για την μπαταρία, έστειλα μήνυμα στον πωλητή και περιμένω απάντηση.
Τα DS1307 κανονικά χρειάζονται επαναφορτιζόμενη, εκτός και αν κόψεις τα D1,R4,R5,R6 και ενώσεις τα δύο κομμάτια του R6, σωστά;
-------------------------
@AgMa: Δες λίγο και τη λύση για το SSR που μου πρότεινε ο Fernando στο forum του Ferduino, έτσι ώστε να μη χρειαστεί να αλλάξεις τον κώδικα: http://www.ferduino.com/forum/viewto...p?p=3197#p3197
Ακριβώς αυτό χρειάζεται ο ds1307 και δεν θα έχεις θέμα

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο κώδικας είναι ήδη αλλαγμένος. Αυτό που με έχει βάλει σε σκέψεις είναι αυτό που είπε πιο πάνω ο dkatsariotis ότι σε περίπτωση που κλ@σει ο arduino, θα μου δουλεύουν όλες οι συσκευές που θα έχω συνδεδεμένες.
Βέβαια σε κάποιες συσκευές υπάρχουν λύσεις, όπως πχ. τον θερμοστάτη τον ρυθμίζω χειροκίνητα από το δαχτυλίδι του λίγο πιο πάνω από εκεί που θα τον έκλεινε ο arduino.
Αλλά στην ηλεκτρομαγνητική που αδειάζει το ενυδρείο;
Δεν ξέρω, πρέπει να το ψάξω λίγο ακόμη.
Εσύ πάντως είσαι καλυμμένος με ένα 5v ssr 8ch high level trigger και δεν θα χρειαστείς ούτε step down αφού έτσι κι αλλιώς τα έχεις τα 5v από το arduino.
http://m.ebay.com/itm/8-Channel-5V-D...257Ciid%253A22
Κακά τα ψέματα, στηριζόμαστε σε ένα συνδυασμό software και hardware που δεν είναι απίθανο να πάθει κάτι. Βέβαια εγώ το δουλεύω 3 χρόνια σχεδόν χωρίς ούτε ένα κόλλημα. Αυτό που έχω κάνει είναι να βάλω μία ρουτίνα η οποία κάνει reset στο Arduino κάθε βράδυ στις 12:00

Παρόλα αυτά δεν θα έβαζα την βαλβίδα αλλαγής ή αναπλήρωσης για παν ενδεχόμενο μέχρι να βρεθεί ένας μηχανισμός ασφαλείας.

Μια καλή ιδέα που μόλις μου ήρθε είναι να χρησιμοποιηθεί μία επαφή από ένα ρελέ έτσι ώστε μόνο όταν τρέχει ο κώδικας και οπλίσει ένα ρελέ, να δώσει το ρεύμα στο board με τα υπόλοιπα ρελέ. Έτσι αν κολλήσει ο κώδικας ή το Arduino, δεν θα τροφοδοτήσει με ρεύμα το board και δεν θα μείνουν οπλισμένα τα ρελέ.

Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα;

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkatsariotis : 24-03-17 στις 22:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01729 seconds with 11 queries