Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #121  
Παλιά 23-03-17, 07:30
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ έτοιμο. Όταν το βγάλω από το ρεύμα και το ξανασυνδέσω, βλέπω βέβαια ένα αστραπιαίο άναμμα όλων των ρελέ και μετά σβήνουν.
Το περίεργο όμως είναι ότι όταν το ξανασυνδέσω, δεν παραμένουν αναμμένα τα ρελέ που ήταν και όταν το έβγαλα, αλλά συνέχεια ενεργοποιούνται κάποια συγκεκριμένα.
Μήπως είναι η ώρα που εκτελείται κάποιο alarm? Επίσης ψάξε στον κώδικα σου να δεις μήπως στην αρχή τρέχει κάτι που θέτει όλα τα ρελέ κλειστά οπότε και θα χρειαστεί τροποποίηση.

Επίσης υπάρχει ένα θέμα. Εάν για κάποιο λόγο κολλήσει το Arduino κατά την εκκίνηση και αφού έχουν δηλωθεί τα pin ως output άλλα δεν έχουν προλάβει να γίνουν high με το digitalwrite, τα ρελέ θα είναι μόνιμα οπλισμένα και θα δουλεύει η οποία συσκευή έχεις βάλει πάνω τους.

Για να μην υπάρχει ο φόβος αυτός καλό θα ήταν να χρησιμοποιηθεί η άλλη επαφή των ρελέ και τα pin να είναι σε digitalwrite low όπως ήταν αρχικά στον κώδικα.

Αυτό βέβαια θα αναγκάσει τα ρελέ να δουλεύουν μόνιμα όπως γινόταν πρώτα με ότι και να σημαίνει αυτό για τη διάρκεια ζωής τους. Αυτό συμβαίνει με όλα τα opto isolated board.

Δίλημμα το ξέρω, και εγώ μετά από 3 χρόνια σχεδόν ακόμα το σκέφτομαι.

Σκέψου να κολλήσει το Arduino, να μείνουν τα ρελέ χωρίς digitalwrite high και να δουλεύουν μόνιμα πχ οι αντλίες για τα λιπάσματα.....

Από την άλλη όμως σκέψου ότι αν μείνουν όλα όπως ήταν αρχικά και δεν αλλάξουμε σε high, γλιτώνουμε την αστοχία σε περίπτωση που κολλήσει το Arduino άλλα αν το board των ρελέ μείνει χωρίς ρεύμα, πάλι αυτά θα είναι οπλισμένα από τη normally close επαφή τους.

Και τι κάνεις; Εγώ με την πρώτη ευκαιρία θα άλλαζα το board σε no-opto-isolated και θα έβαζα ενα κλασσικό η θα έφτιαχνα ένα μόνος μου ώστε να παίζει όπως πρέπει.
Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02122 seconds with 11 queries