Θέμα: flourish
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 03-11-06, 00:01
Το avatar του χρήστη gsa
gsa Ο χρήστης gsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Να κάνω μία τοποθέτηση περισσότερο "φιλοσοφική" και λιγότερο εμπειρική. Συμφωνώ με την άποψη ότι πρέπει σιγά σιγά να αναπτυχθεί το ενυδρείο ώστε να απολαύσει κάποιος και τη διαδρομή.
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να "τσιτώνουμε" όλες τις παραμέτρους στα κόκκινα. Φουλ φωτισμός, φουλ λιπάσματα ... φουλ όλα.
Ασφαλώς και το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό αλλά η ακροβασία ανάμεσα στην επιτυχία και στην έκρηξη αλγων και λοιπών προβλημάτων είναι ορατός.

Προσωπικά και εγώ χρησιμοποιώ το ίδια λιπάσματα σε δύο διαφορετικά φυτεμένα ενυδρεία (με αναζήτηση μπορεί να βρει κάποιος την αντίστοιχη ερώτηση που είχα κάνει και εγώ για τη χρήση τους).

Ξεκίνησα τηρώντας τον πίνακα κατά γράμμα και αυτήν τη στιγμη είμαι στο 80% της δοσολογίας στο ένα ενυδρείο (το οποίο μάλιστα είναι σε σημείο που έχει και φως ημέρας κυρίως το μεσημέρι) αλλά είναι πλέον πυκνοφυτεμένο και στο 60% της δοσολογίας στο άλλο ενυδρείο όπου η φυτομάζα αναλογικά είναι μικρότερη.

Εκείνο που παρατήρησα είναι ότι έχω καλύτερη ανάπτυξη των φυτών τώρα που μειώθηκε η δοσολογία.

Επειδή στο φυτεμένο ενυδρείο οι αλλαγές των συνθηκών καθορίζουν μία κατάσταση που αποτυπώνεται μετά από 10-15 ημέρες, η γνώμη μου είναι ότι απαιτεί εξαιρετική εμπειρία και παρατηρητικότητα ώστε να κρατηθει συνεχώς σε καλή κατάσταση πιεσμένο στα κόκκινα.
__________________
Η κοινωνία τελματώνει με τα πολλαπλάσια του ενός. Αρκεί ένα πολλαπλάσιο του δύο για να εμφανιστεί σύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01429 seconds with 11 queries