Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 27-01-03, 12:16
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Emmanuela
Ρε παιδια τα νεον και οι καρδιναλιοι δεν ζουν σε πολυ χαμηλοτερο ph απο αυτο που εχει το ενυδρειο του pavloukou???????? 8-8,5?
ειναι κριμα τα ψαρακια... οταν παιρνουμε ψαρακια στο ενυδρειο μας προσπαθουμε οσο μπορουμε να τα διατηρουμε σε συνθηκες αντιστοιχες με αυτες στη φυση....

Επισης ειναι ψαρια που ζουν σε ομαδες.... Εγω θα ελεγα 8-10 οτι θα πρεπε να ειναι μαζι και οχι 5-6... στρεσσαρονται...

Τελος παντων ειναι επιλογη σου το τι θα παρεις... αλλα προσπαθησε να ταιριαζουν οι συνθηκες....
Εδώ που τα λέμε δεν ζουν και πολλά ψάρια με τέτοιο υψηλό pH εκτός φυσικά αν εξαιρέσουμε κιχλίδες (Moderator: να είμαστε λίγο πιο συγκεκριμένοι. Εννοείς τις Αφρικάνικες κιχλίδες και όχι τις Αμερικάνικες. Υπάρχουν πάρα πολλά είδη κιχλίδων που ζουν σε διαφορετικούς βιότοπους και έχουν διαφορετικές ανάγκες. Οπότε όταν αναφερόμαστε σε "κιχλίδες" να ξεκαθαρίζουμε για ποιες μιλάμε.) και σια. Γενικά το pH της Κρήτης κυμαίνεται από 8-8.5 και είναι πολύ υψηλό. Δεν έχω καμμία όρεξη να μπώ στην διαδικασία μείωσης του pH είτε με φυσικό είτε με χημικό τρόπο. Ας μην είμαστε και παράφρονες ... γνώρισα ένα παιδί στο Ρέθυμνο ο οποίος διατηρεί 3 δίσκους εδώ και 1 χρόνο σε 800 λίτρα με pH 8.0! Λέμε για παράδειγμα. Πάντως αν το πάω με το βιβλίο, με τις συνθήκες του νερού μου δεν θα πρέπει να βάλω κανένα ψάρι
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01454 seconds with 11 queries