Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 26-01-03, 21:16
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Επιτέλους ... τελείωσα!!!
Σήμερα έκανα την μεγάλη αλλαγή καθώς το ενυδρείο έστρωσε.
Βέβαια ελπίζω να μην έκανα καμμιά πατάτα και κατέστρεψα τις αποικίες των βακτηριδίων.
Όλα τα διακοσμητικά, το φίλτρο, το θερμοστάτη, και τα φυτά τα 'έπλυνα' μέσα σε νερό του ενυδρείου. Δυστυχώς τα φυτά (sagittaria subulata) δεν ήταν δυνατό να αφαιρέσω τα μαύρα στίγματα που έχουν πάνω στα φύλλα καθώς και κάτι λεπτές πυκνές τριχούλες που έχουν. Πάντως ένα περιέργο πράγμα, έξω από το νερό φαίνονται τέλεια και μέσα στο νερό στιγματισμένα! Περιέργο...
Δεν φαίνονται να έχουν σαπίσει ή τίποτα πάντως. Τα ξεφύτεψα προσεχτικά σκάβωντας με το χέρι κάτω από τις ρίζες ... εξάλλου δεν είχαν προλάβει να ριζώσουν καλά ... μόνο 2,5 εβδομάδες τα είχα.
Πρόσθεσα και 5 κιλά χοντρό χαλαζιακό (5-6 χιλιοστά διάμετρο) από πάνω και νομίζω ότι έχω πετύχει ένα ωραίο υπόστρωμα.
Άλλαξα και το ντεκόρ καθώς ήθελα να δώσω λίγο ύψος στο ενυδρείο. Έβαλα πίσω από το ξύλο 2 silk plants για να μην φαίνεται άδειο το φόντο. Οι πολλές τανίνες από το ξύλο φαίνεται να έχουν φύγει αλλά είναι ακόμα νωρίς να ξέρω ... πολύ πιθανόν να βγούν και άλλες με το καιρό αλλά μου αρέσει το χρώμα που δίνουν στο νερό και από όσο έχω διαβάσει δεν προκαλούν προβλήματα σε ψάρια και φυτά. Έπρεπε να με βλέπετε από μια μεριά όταν γέμιζα το ενυδρείο με το siphon της tetratec !!! Ήμουν για πολλά γέλια (κλάματα ... πάντως αποστολή εξετελέσθη ... μετρήσεις θα κάνω σε κανένα 5ωρο ... αύριο το απόγευμα τα ψάρια και ίσως κανένα φυτουλάκι αν τα έχουν φέρει. Πάντως το ντεκόρ αποδείχτηκε καλό καθώς έχω στηρίξει το ξύλο πάνω σε 2 πέτρες λάβας και έχει σχηματιστεί από κάτω 2 σπηλιές πολύ άνετες, τουλάχιστον για τα ψάρια που θα βάλω.
Πάντως αυτό το tetratec siphon αποδείχτηκε το χρησιμότερο εργαλείο καθώς έβγαλα πολύ πράγμα από τον βυθό!!!
Σας ζάλισα πάλι ... το ξέρω. Α!!! επί της ευκαιρίας το στρώσιμο κράτησε 18 ημέρες. Πολύ λιγότερο από ότι μου είχαν πει στην αρχή και χωρίς προσθήκη βακτηριδίων ή πέτρας κλπ από ήδη στρωμένο ενυδρείο. Την 2 εβδομάδα από ότι θυμάμαι έριξα απλώς λίγο stress zyme αλλά δεν νομίζω να έκανε δουλειά.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01516 seconds with 11 queries