Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 03-06-04, 11:39
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Μανο καλως ηλθες και πιστευω να σε βοηθησουμε εαν και πρεπει να γνωριζεις πως δεν υπαρχουν λυσεις μαγικες οπως στο γλυκο νερο, οπου με ενα φαρμακακι κατα 95% κανεις δουλεια.

θα ξεκινησουμε απο το set-up σου.

- Εχεις πολλα νιτρικα και για αυτο το λογο ευθηνεται παρα πολυ το μικρο και απαραδεκτο σκιμμερ που εχεις. Στο εξωτερικο το προτεινουν οχι για 400 λιτρα αλλα για 40 γαλονια το πολυ δηλαδη περιπου 150 λιτρα και επειδη το εχω δει να δουλευει...ουτε για αυτα κανει ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.Το skimmer ειναι Ο καθοριστικος παραγονταςστο καθαρισμο του νερου σου, εγω θα ελεγα το ποιο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!

- Το denitrator δεν ειναι λυση, αλλα θα ειχε ενδιαφερων να μας ελεγες πρακτικα τι δουλεια κανει εαν κανει και πως.

- Για reef ενυδρειο εχεις πολυ μικρη κυκλοφορια νερου. Θελεις τουλαχιστον 20Χ (+). Ειναι ζωτικο αυτο. Ειδικα εαν συνδιαστει με εναν wavemaker τοτε ολα πανε προς το καλυτερο.

- Λογικα πρεπει να εχεις και πολλα προβληματα αλγης. Να ξερεις πως εαν ο βραχος εχει πιασει αλγη η κατι αλλο πανω του, επειδη το νερο δεν φτανει μεσα του δεν μπορει να κανει και βιολογικο, ενας απο τους σοβαρους λογους που θα προτεινω το εξωτερικο βιολογικο

- Δεν μας ειπες πως τα πας απο φωτισμο.

- Με τι μετρας το salinity? Ειναι παρα πολυ συμαντικο, γιατι λιγα οργανα αποδηδουν σωστα. Π.χ. Οταν ξεκιναγα, απο 1.021 που νομιζα καποια στιγμη πως ειχα τελικα 1.028!!! Προσεξε το αυτο.

- Η ανεμωνη σου μηπως μαζευεται υπερβολικα? Εαν εχει αρχισει καπως να μαζευεται και μετα να ξαναανηγει αλλα με το στομα ανοιγμενο πολυ και γενικα την μια ειναι τελεια και την αλλη ειναι "νανος" τοτε να προβληματιστεις παρα πολυ για το εαν εκει ειναι η βασικη αιτια σου. Εγω απο ανεμωνη κοντεψα να χασω ενα ολοκληρο ενυδρειο, ευτηχως την εβγαλα φτηνα, ο niktso δυστηχως ομως δεν το προλαβε...Και μιλαμε για ενυδρεια με πολυ skimming, με εξωτερικα, με βιολογικα super, με ανθρακα, με πολυ κυκλοφορια κτλ. Πρεπει να βγαζουν πολυ δηλητηριο...

Εγω προσωπικα ανεμωνη πολυ συσκολα θα ξαναβαλω, ειναι το μονο ζωντανο στα θαλλασινα που και να ειναι κατασικασμενη να πεθανει αυτο θα συμβει μετα απο 6-8 μηνες και δεν εισαι σε θεση να ξερεις εαν εφτεγες εσυ η οχι...Ασε που αμα αρχιζει τις βολτες τις τοτε απο οπου περναγε απλα σκοτωνε, να μου λειπει!!

Ο λογος που στα λεω για την ανεμωνη και τα νιτρικα σου ειναι πως τα τανγακια ειναι παντα ο τελειως δεικτεις πως εχεις καλο νερο-σχεδον τελειο νερο, οποτε οτι φαρμακο και να ριξεις δεν προκειται να γινουν καλα, εσυ τωρα εχεις αρκετες πιθανες αιτιες αλλα μαλλον ολες μαζι κανουν την δουλεια!!

Εχεις νερο βρωμικο ουσιαστικα για ενα tang, εχεις πολλα νιτρικα κυριως κατα την γνωμη λογο ανεπαρκους σκιμμερ, εχεις σιγουρα αλγη, εχεις πολλες ουσιες συσορευμενες στο νερο σου επρεπε να εχουν φυγει εδω και καιρο, εχεις μικρη κυκλοφορια, αρα το βιολογικο σου ισως να ειναι και ανεπαρκεις αφου στο θαλλασινο τα πραγματα ειναι απειρως ποιο απαιτητικα, τι αλλαγες νερου κανεις?

Την λαμπα UV να την βγαλεις, δεν κανει σχεδον τιποτα καλο στο reef ενω κανει πολλα κακα....Εαν εχεις κακη ποιοτητα νερου δεν προκειται να προφυλαξει τα ψαρακια σου. 100%

Ενα κλειδη ειναι τι αλλαγες νερου κανεις. Δεν πρεπει να κανεις τις σωστες αλλαγες. Κανε μια καλη αλλαγη νερου και γρηγορα για να αρχισεις να απομακρυνεις τους πολλους ρυπους απο το ενυδρειο σου. Το νερο που φτιαχνεις το κανεις με νερο βρυσης? Λαθος. Θελεις τουλαχιστον μια καλη αντιστροφη οσμωση. Εαν εχεις καλως αλλιως κανε τις αλλαγες σου γρηγορα οπως εισαι και μετα περνεις συντομα μια αντιστροφη οσμωση.

Αυτα για τωρα, δεν ξερω εαν μου ξεφυγε κατι αλλα οτι ειναι ακομα εδω ειμαστε, νερακι αλλαγη και φτοιαξε επειγοντως το νερο σου.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01866 seconds with 11 queries