Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 25-08-05, 09:27
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ASSOS
Χαιρετίζω όλο το forum σαν νεό μέλος!
Παιδιά είστε πραγματικά φοβεροί και οι πληροφορίες που μπορεί να πάρει κανείς από εδώ είναι πολλές και χρήσιμες!

Μόλις γίναμε και εμείς γονείς!!!
Πριν από λίγες ώρες πήρα μια γεννήστρα για την ετοιμόγενη ξιφοφορίνα μας. Ίσως περίμενε να απομονοθεί από τον αρσενικό, που την κινήγαγε συνέχεια μέσα στο ενυδρείο, για να γεννήσει και έτσι πριν από λίγο πρόσεξα ότι είχε κάνει 14 μικρά.
Μου φάνηκε ότι τα κινήγαγε.... και την έβγαλα από την γεννήστρα αμέσως παρ'οτι είχε ακόμα και άλλα μαυράκια στην κοιλιά.
Αφού έβαλα το διαχωριστικό στην γεννήστρα την ξαναέβαλα μέσα για να ολοκληρώσει την γέννα της και την ταϊσα.

Έχω κάποιες ερωτήσεις:

1. μετά από πόση ώρα ολοκληρώνετε η γέννα, δηλ βγάζει και το τελευταίο ψαράκι?
2. Τα μικρά είναι στον πάτο της γεννήστρας και κινούνται πολύ λίγο. Αυτό συμβαίνει γιατί είναι νεογέννητα ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα? Ύστερα από ώρα θα αρχίσουν να κολιμπάνε?
3. Έτριψα flakes TetraRubin που έχω και έρυξα στην ταϊστρα και πήγε στον πάτο. Καλά έκανα ή έπρεπε να περιμένω μέχρι να αρχίσουν να κολλιμπάνε για να τα ταϊσω?
4. Τι άλλο εκτός από flakes και αυγό (που δεν θέλω) μπορώ να τα ταϊσω?
5. Μέχρι πόσες μέρες μπορούν να μείνουν στην γεννήστρα μέχρι να τα αφήσω στο ενυδρείο?

Όποιος γνωρίζει για τα παραπάνω παρακαλώ να απαντήσει. Θέλω να ζήσουν όσο γίνεται περισσότερα για να τα δώσω σε φίλους που περιμένουν!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Συγχαρητήρια για τα γεννητούρια σου!
1. Μπορεί να γεννάει 1-2 ώρες ή και πολύ περισσότερες. Αν την παρακολουθείς και δείς ότι σταματούν να βγαίνουν μικρά για κάνα μισάωρο τότε μάλλον έχει τελειώσει.
2. Τα νεογέννητα ξιφοφοράκια γενικά μένουν στον πάτο του ενυδρείου και προσπαθούν να κρυφτούν εκει. Είναι το ένστικτό τους. Σιγά σιγά θα κολυμπούν και περισσότερο.
3. Καλύτερα πάρε έτοιμη τριμμένη τροφή για μωρά. Είναι πιο λεπτοί οι κόκκοι απο αυτούς που μπορείς να φτιάξεις εσύ, ώστε να χωρούν στο στόμα των μικρών. Επίσης θα εκτιμήσουν και τη spirulina σε σκόνη.
4. Τάισε αυτά τα 2 που είπα πιο πάνω. Επίσης μπορείς να ταίσεις κατεψυγμένη artemia ή και ζωντανή (να την φτιάχνεις μόνος σου δηλαδή), αλλά αυτό είναι λίγο μπελάς. Ποιός σου είπε να ταϊσεις αυγό; Αν το δοκιμάσεις το πιο πιθανό είναι να αποκτήσεις ένα ενυδρείο μπάχαλο.
5. Μέχρι να είναι αρκετά μεγάλα ώστε να μη χωρούν στο στόμα των μεγαλύτερων ψαριών του ενυδρείου.

Επίσης μερικές γενικότερες συμβουλές:
1. Καλύτερα να μη χρησιμοποιείς γεννήστρα. Η θηλυκιές στρεσάρονται πολύ εκεί και θα έχεις πολλούς θανάτους ή και αποτυχημένες γέννες με τα μικρά νεκρά. Καλύτερα να εξοπλίσεις ένα 10λιτρο ή 20λιτρο ενυδρείο και να φτιάξεις αρκετές κρυψώνες και να βάζεις εκεί τη θηλυκιά να γεννάει.
2. Οι ξιφοφορίνες γεννούν συνήθως κάθε 30-32 μέρες, άρα θα έχεις πολλές γέννες.
3. Τα μικρά πρέπει να ταίζονται πολλές φορές τη μέρα (4 μίνιμουμ) όχι με πολλή τροφή όμως. Όση μπορούν να φάνε μέσα σε κανα λεπτό. Επίσης είναι πολύ σημαντικό να έχουν πολύ καθαρό νερό. Αν τα έχεις μέσα στη γεννήστρα θα προσέξεις ότι σιγά σιγά θα μαζεύεται βρώμα στον πάτο οπότε πρέπει να τη 'σιφωνάρεις' με κάποιο τρόπο.
4. Όπως είπα παραπάνω η ποιότητα του νερού είναι πολύ βασική για τα μικρά. Πρέπει να κρατάς την ποιότητα του νερού του ενυδρείου σου σε πολύ καλά επίπεδα και όταν κάνεις αλλαγές να προσέχεις την διαφορά θερμοκρασίας του νερού που θα προσθέτεις (καλό είναι να μην ξεπερνά τον 1 βαθμό) για να μην πουντιάσουν τα βρωμόπαιδα!
5. Τα ψάρια όσο περισσότερα λίτρα έχουν στη διάθεσή τους τόσο πιο πολύ μεγαλώνουν. Αυτό ισχύει πολύ για τα μικρά. Αν τα έχεις στη γεννήστρα θα αργήσουν πάρα πολύ να μεγαλώσουν. Καλύτερα πάρε κάνα 20λιτρο με φίλτρο και θερμοστάτη και βάλτα εκεί. Θα μεγαλώσουν πολύ πιο γρήγορα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02202 seconds with 11 queries