Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 13-07-10, 13:13
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Προσαρμογή - Καραντίνα. Ερωτήσεις!

Γεια σας παιδιά! Έχω μερικες ερωτησούλες σχετικά με τα ζητήματα της προσαρμογής και καραντίνας των νέων ψαριών που πρόκειτα να βάλουμε σε ενυδρείο που ήδη τρέχει.

Έχω ένα φυτεμένο ενυδρείο 260L με 5 μεσαία σκαλάρια (περιμένω ακόμη να δω ζευγάρι), 4 gold ancistrus και 6 corydoras sterbai. Την Παρασκευή περιμένω ένα νεαρό ζευγάρι Microgeophagus ramirezi, ένα νεαρό ζευγάρι Cleithracara maronii και 10 νεαρά silver hatchetfish (Gasteropelecus sternicla). Τα ψάρια θα προέλθουν απο ενυδρείο με θερμοκρασίες-σκληρότητες παρόμοιες με τις δικές μου.

Έχω διαβάσει πολύ στο φόρουμ τα θέματα τα σχετικά με προσαρμογή-καραντινα νέων ψαριών, αλλά έχω ακόμη μερικές απορίες. Το ενυδρείο που σκοπεύω να χρησιμοποιήσω για προσαρμογή-καραντίνα είναι ένα 55 λίτρων (με θερμοστάτη και φίλτρο φυσικα). Σκοπεύω να βάλω όλα τα ψάρια εκεί και με τη μέθοδο "σφουγγάρι σε σωληνακι" να μεταγγίσω αργα αργα νερό απο το κυρίως ενυδρείο. Το ερώτημά μου είναι πόσο κατα τη γνώμη σας πρέπει να κρατήσω τα νέα ψάρια στο μικρό ενυδρείο πριν τα βάλω στο μεγάλο? Έχω διαβάσει συμβουλές για μια-δυο βδομάδες, αλλά φοβάμαι μήπως στρεσσαριστούν υπερβολικά τόσα ψάρια σε τόσο μικρό ενυδρειο, που σημειωτέον είναι και εντελός γυμνό, μιας και το χρησιμοποιώ μόνο σαν καραντίνα ή γεννηστρα. Πόσο διάστημα θα με συμβουλεύατε να τα κρατήσω στο μικρό "μαντρι"? Επίσης να τα βάλω όλα μαζί στο μεγάλο ενυδρείο ή καλύτερα σταδιακά, με μερικές μέρες απόσταση?

Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01447 seconds with 11 queries