Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 05-03-13, 10:51
Το avatar του χρήστη CHRISTOS13
CHRISTOS13 Ο χρήστης CHRISTOS13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από A.P Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα, με λένε Αντώνη και είμαι καινούριος με μηδέν εμπειρία σε ενυδρεία κρύου νερού. πάντα είχα μια απορία σχετικά με την άλγη σε αυτά τα ενυδρεία, πως την αντιμετωπίζετε χωρίς πλακόστομο που έχουμε σε τροπικά ενυδρεία και πείτε μου αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με τον πλακόστομο που να κάνει την ίδια δουλεία. Πάντα είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου να στήσω ένα ενυδρείο κρύου νερού αλλά θεωρώ σωστό πρώτα να μου λυθούν κάποιες απορίες. Ευχαριστώ.
Αντώνη καλημέρα,
Δεν είμαι και ο εμπειρότερος σε ενυδρεία ( 3 χρόνια ), αλλά θα σου πω για τις παρατηρήσεις στο δικό μου ενυδρείο ( χρσυσοψαράδικο με 3 fancy ).
Στην αρχή του στήσίματος του ενυδρείου, είχα όντως πρόβλημα κυρίως με την καφέ άλγη.
Αυτό κράτησε όσο διαρκούσαν οι πειραματισμοί μου με την φωτοπερίοδο, τα λιπάσματα ( ελάχιστα ) και τα ταίσματα. ( και λόγω του ότι το ενυδρείο ήταν νέο ).
Όταν λοιπόν τελείωσαν οι δοκιμές και βρήκα την σχετική ισσοροπία σε όλα τα παραπάνω, δεν έχω αντιμετωπείσει ξανά πρόβλημα.

Ή γνώμη μου είναι πως εάν κάνεις ένα ενυδρείο κρύου νερού με αρκετά φυτά χαμηλών απαιτήσεων ( anubias, valisneria, ..... ) και ελάχιστα έως καθόλου λιπάσματα, δεν έχεις να φοβάσαι κάτι με τις άλγες.

Και μην ξεχνάς βέβαια το σημαντικότερο ίσως. Να τηρείς τις "ρουτίνες" πάντα.

Φιλικά
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από A.P Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Αλλά σχετικά με αυτό που ρώτησα αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με τον πλακόστομο που να είναι για ενυδρεία κρύου νερού, μπορεί κάποιος να μου δώσει τα <<φώτα>> του?
Μόνο σαλιγγαράκια. ( apple snails, reritine snails.... ).
Για γαρίδες ή άλλο είδος ψαριού δεν σου προτείνω, εφόσον πρόκειτε γιά κρύοθ νερού.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CHRISTOS13 : 05-03-13 στις 10:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01784 seconds with 11 queries