Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 07-06-10, 17:53
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δεν είμαι και τόσο καλός γνώστης αυτών των λεπτομερειών, αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι τα εμφιαλωμένα έχουν λιγότερα άλατα από τη βρύση. Για παράδειγμα (ελπίζω όποιος το διαβάσει να βοηθήσει λίγο στην μετάφραση της σκληρότητας γιατί δεν το κατέχω τόσο το άθλημα) έχω αυτή τη στιγμή σπίτι μου δύο διαφορετικές μάρκες νερού και έχουμε:

Eviva (από Lidl)
pH=7.5
GH=161mg/l
TDS=324μS/cm

Κορπή
pH=7.42
GH=240,98mg/l

Τα παραπάνω δε δείχνουν και ιδιαίτερα μαλακό νερό, Βέβαια, εάν της βρύσης σου είναι νταμάρι είναι καλύτερα, αλλά όπως σου είπα και παραπάνω θα ξεπαραδιαστείς! Ήδη έδωσες για ένα γέμισμα και μόνο πάνω από το 10% του κόστους μιας φθηνής όσμωσης. Αν και δε νομίζω να φταίει μόνο το νερό σου, όσο η συνεχής προσθήκη από τη βρύση στην εξάτμιση. Εγώ μια τετράδα απιονισμένα από τα Lidl παίρνω κάθε μήνα και είμαι μια χαρά.

Δες το πώς θα πάει το πράγμα και κρίνε ανάλογα, γιατί δεν αξίζει τόση ταλαιπωρία και κόστος! Α, μέτρα που και που (δε μιλάμε κάθε μέρα, αργεί αρκετά να αλλάξει) το pH και αν μπορείς και τις σκληρότητές σου μη σε πιάσει καμιά τρέλα με τα απιονισμένα και καταφέρεις να το κάνεις Αμαζόνιο!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01468 seconds with 11 queries