Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 06-11-14, 11:10
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από νικοσ3347 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δευτερο μου φαινεται καλυτερη ιδεα, κανεις ηλεκτρολογος στην παρεα?
-------------------------
*(οχ τωρα εμφανιστικαν οι απαντησεις, ακυρωστε την τελευταια μου αναρτηση)
-------------------------
Αρχικα εχω καποιες αποριες,
1. Τι ειναι το VF?
2. Τιειναι το LM317?

Απο οτι βλεπω στο ebay που πηρα τα led o κατασκεβαστης λεει απο 9-12v.

Για να καταλαβω δηλαδη θα χρησημοποιησω το τροφοδοτικο που εχω συνδεοντας το σε μια αντισταση και τα led σε σειρα, σωστα?

Με ποση ταση?
LM317 θα χρειαστω?
Βαλε ενα link με τα led σου εδω για να ριξουμε μια ματια.

Vf (forward Voltage) ειναι η ταση που εμφανιζεται στα ακρα του led οταν αυτο διαρεεται απο το ονομαστικο ρευμα If που συνιστα ο κατασκευαστης.
Η ταση Vf δινεται στο φυλαδιο του κατασκευαστη σαν ευρος τιμων (παραδειγμα : min Vf = 2.8V nom Vf = 3.0V max Vf = 3.2V) οποτε αν τα led σου δινουν 9-12V προκειται μαλλον γιαυτο. Αν δω το datasheet μπορω να σου πω σιγουρα.

Το κυκλωμα οδηγησης πρεπει να φροντιζει ωστε τα led να διαρεονται απο το ρευμα If που συνιστα ο κατασκευαστης (γιαυτο και τα κυκλωματα αυτα λεγονται πηγες ρευματος).

Αν οδηγησεις τα led σου με μια αντισταση μονο, οτι υπολογισμους και αν κανεις το ρευμα ΔΕΝ θα ειναι σταθερο σε βαθος χρονου καθως εξαρταται και απο αλλους παραγοντες οπως η θερμοκρασια , η γηρανση του led , η σταθεροτητα της τασης εισοδου κλπ.
Αν χρησιμοποησεις το LM317 μπορεις να ρυθμισεις το ρευμα στα led σου χωρις τις παραπανω παρενεργειες.

Το LM317 ειναι ενας ρυθμιστης τασης που στην συγκεκριμενη συνδεσμολογια μπορει να λειτουργησει σαν πηγη ρευματος. Δες εδω :
http://gr.mouser.com/ProductDetail/T...jgsERjEmbIEnKA.
Μπορεις φυσικα να το βρεις σε ολα τα καταστηματα που πουλανε ηλεκτρονικα εξαρτηματα (Κατουμας, Βενιερης κλπ ). Κοστιζει κατω απο μισο ευρω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01576 seconds with 11 queries