Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #48  
Παλιά 18-06-10, 15:49
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μπορεί να μιλάς με επιχειρήματα, αλλά όταν τα εμπλουτίζεις με ειρωνικά σχόλια και ερωτήσεις ναι γίνεσαι εριστικός. Εγώ δεν έχω κάτι να χωρίσω μαζί σου και θα συνεχίσω να μιλάω ήρεμα.

Την κουβέντα δεν την κάνουμε οι δυο μας, μιλάνε και άλλοι. Ο Πάνος δε μίλησε για να υπερασπιστεί εμένα αλλά αυτά που πιστεύει και εγώ σχολίασα το πώς το δέχεσαι. Για κάποιο λόγο νομίζεις ότι ο κόσμος σου επιτίθεται, ενώ απλά κουβεντιάζουμε. Άμα το πάμε με τη λογική σου κι εσύ είσαι υπερασπιστής του aqadvisor. Δε νομίζω να σε νοιάζει το πρόγραμμα όμως και δε σε κατηγορώ που συμφωνείς μαζί του. Καλά κάνεις, δικαίωμά σου είναι! Εσύ γιατί μου την μπαίνεις που σε αυτό συμφωνώ με άλλους; Και μάλιστα από τη στιγμή που δεν έχω μέχρι στιγμής τη δυνατότητα να αποκτήσω καθαρά δική μου άποψη, όπως λέει και στο προφίλ μου είμαι "Αρχάριος" και δεν το έχω γράψει για πλάκα. Εκτός εάν έχεις μαζεμένα για το GAB και άμα βλέπεις άνθρωπο με όχι λίγα posts τον θεωρείς αυτόματα εκπρόσωπο του και πρέπει να τα πεις σε εκείνον.

Το βασικό μου επιχείρημα είναι ένα: Να έχεις τα ψάρια σου όσο πιο κοντά γίνεται στις ιδανικές συνθήκες για τις οποίες είναι φτιαγμένα γιατί και περνάνε καλύτερα και υπάρχουν λιγότεροι κίνδυνοι. Δηλαδή, σου αρέσει και μπορείς να έχεις species tank με "ακριβώς" τις συνθήκες που χρειάζονται... κάν' το γιατί πιστεύω ότι είναι ό,τι καλύτερο. Αν θες να το κάνεις κοινωνικό βάζεις τα είδη που συνυπάρχουν στην κανονική τους ζωή και ζητούν τις ίδιες συνθήκες και μπορούν να συνυπάρξουν με την έννοια ότι το ένα δεν είναι θηρευτής του άλλου για παράδειγμα. Μπορεί να σου φαίνεται εσένα άσχετη η αναφορά στις επιθετικότητες, αλλά το αναφέρω για να δώσω μια σφαιρικότητα στην άποψή μου.

Τα παραπάνω δε νομίζω ότι μπορούν να αμφισβητηθούν, γιατί μιλάω για προσπάθεια επίτευξης μίας εικόνας της φύσης. Αν πιστεύεις ότι και αυτά είναι λανθασμένα περιμένω την άποψή σου.

Τώρα εσύ λες ότι εφόσον επικαλύπτονται οι τιμές των απαιτήσεων των διαφόρων ειδών μπορείς να τα φυλάς όλα στο κοινό κομμάτι. Και σου απαντώ ότι καλό είναι να μην παίζεις στα άκρα των απαιτήσεων για να πετύχεις αυτό που θες γιατί άλλο τα όρια ανθεκτικότητας και άλλο το ιδανικό. Όμως εγώ δεν έχω την απαιτούμενη πείρα για να σου πω ποια ακριβώς είναι τα όρια, αλλά και να το δοκιμάσω και να πετύχει δε σημαίνει ότι πρέπει να είναι ο κανόνας. Αλλά και από τη στιγμή που διαβάζω από διάφορους ότι μια στο τόσο κάτι συμβαίνει ή και κάποια στιγμή καταρρέουν όλα γιατί να το πιστεύω και να θέλω να το δοκιμάσω;

Εσύ κάνε ό,τι καταλαβαίνεις και μακάρι να σου πάνε όλα καλά και να παρουσιάσεις την επιτυχία σου. Όμως εγώ, προσωπικά, δε θα έκανα ένα πείραμα με "λανθασμένες" (δηλαδή όχι ιδανικές) παραμέτρους γιατί και να πετύχαινα το πολύ να αποδείκνυα κάτι στον εαυτό μου. Αν ήθελα να κάνω ένα πείραμα θα ήταν να προσπαθήσω να φιλοξενήσω για παράδειγμα ένα είδος, το οποίο παρόλο που το κρατάς στις ιδανικές συνθήκες δύσκολα επιβιώνει σε ενυδρείο, άρα μάλλον υπάρχει λανθασμένη άποψη για τις ιδανικές συνθήκες ή κανείς δεν ασχολήθηκε σοβαρά ή οτιδήποτε άλλο. Δεν ξέρω κάποιο τέτοιο έιδος γιατί δεν με αφορά αυτή τη στιγμή, απλά σου δίνω ένα παράδειγμα.

Και για να κλείσω, εκεί που βλέπω να κάνεις το μεγάλο λάθος δεν είναι στο τι θέλεις να δοκιμάσεις, καμία σχέση, εξάλλου το λες και μόνος σου, ότι εάν δε δοκιμάσεις το διαφορετικό δε θα υπάρξει εξέλιξη. Σε αυτό απλά να σου πω ότι πολλά από τα λάθη έχουν ήδη γίνει από άλλους και ίσως να μη χρειάζεται να μάθουμε από αυτά μόνο όταν τα κάνουμε εμείς. Αυτό που μου κακοφαίνεται είναι να τα βάζεις με μια ενυδρειακή κοινότητα, της οποίας είμαστε μέλη, για το γεγονός ότι η κυρίαρχη άποψη είναι να διατηρείς τα διάφορα είδη όπως ζουν στη φύση και με τα δικά μου κριτήρια το κάνεις κάπως άκομψα.

Εδώ είμαι για να ακούσω τα λάθη μου και τις διαφωνίες σου στα παραπάνω, απλά το ξαναλέω ότι εγώ δεν έχω κάτι να χωρίσω με εσένα και απλά εκθέτω τις απόψεις μου, οι οποίες και δεν αποτελούν επίθεση σε καμία από τις γραμμές που διάβασες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01858 seconds with 11 queries