Θέμα: nikon d3000
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 06-11-11, 20:27
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από N4505 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα forum δεν ισχύει το ίδιο.

Για παράδειγμα, με μία compact δεν μπορείς να πετύχεις αυτό το όμορφο "θόλωμα" στο φόντο ενός πορτρέτου (που απαιτεί ρηχό βάθος πεδίου), όπως αντίστοιχα με μία dslr δεν μπορείς να κάνεις τόσο εύκολα φωτογραφία δρόμου (που απαιτεί συνήθως μεγάλο βάθος πεδίου και φυσικά διακριτικότητα).
Το forum που παραθέτεις, είναι σοβαρό. Ως heavy user όμως, επέτρεψέ μου να έχω άλλη άποψη για την αξιοπιστία τους.

Γιατί με μια compact δεν μπορείς να κάνεις blur στο πορτραίτο;
Η Coolpix 3200 αγορασμένη το 2004 έχει πρόγραμμα "πορτραίτο" και το κάνει μια χαρά.
Αλλά και να βρεις κάποια που δεν έχει τέτοιο πρόγραμμα (!) , ένα φίλτρο είναι όλο και όλο (Gaussian Blur) στο photoshop..
Προσωπικά δεν βγάζω ποτέ πορτραίτο θολό, το θολώνω πάντα μετά αν χρειαστεί, γιατί αν το βγάλεις θολό και για κάποιο λόγο δεν το θες, δεν αλλάζει.

Και επίσης θα διαφωνήσω κάθετα με το βάθος πεδίου στις DSLR που είναι απλά απέραντο, αν ξέρεις βέβαια πως να επιλέξεις σημείο εστίασης.
Σχετικά με την διακριτικότητα, υποθέτω ότι το λες λόγο όγκου, επίσης είμαι κάθετα αντίθετως στο να φωτογραφίζω κόσμο χωρίς να το ξέρει και πάντα μα πάντα ζητάω την άδεια του, ακόμα και με νοηματική γλώσσα, αν είμαι στο εξωτερικό.
Είναι νομίζω βασικός κανόνας δεοντολογίας και ευπρέπειας.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01485 seconds with 11 queries