Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 16-12-05, 13:29
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Τα Bettaκια θεωρούνται ενήλικα όταν φτάσουν τους 3 μήνες περίπου. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από τη θερμοκρασία και την ποιότητα του νερού, το πόσο συχνά ταΐζεις κλπ.
Τα αρσενικά χρειάζονται σίγουρα δικά τους δοχεία, τις θηλυκιές (ειδικά αν προέρχονται από την ίδια γέννα), μπορείς να τις κρατήσεις και περισσότερες μαζί (αρκεί να υπάρχουν φυτά και κρυψώνες στο ενυδρείο) γιατί εμφανίζουν λιγότερη επιθετικότητα από τα αρσενικά (συνήθως τσακώνονται λίγο στην αρχή μέχρι να βρεθεί η πιο ισχυρή και μετά οι άλλες απλά υποχωρούν όταν πλησιάζει χωρις καυγάδες). Εγώ τις θηλυκιές τις έχω σε φυτεμένα ενυδρεία αρκετές μαζί. Βέβαια πάντα υπάρχει η περίπτωση κάποια θηλυκιά να είναι πολύ επιθετική και να μην μπορεί να μπει σε ενυδρείο μαζί με άλλες (η προσωπικότητα του κάθε ψαριού παίζει σημαντικό ρόλο σους μονομάχους).
Μονομάχος με νέον υποτίθεται ότι πηγαίνουν, αλλά όπως είπα και πριν μπορεί να υπάρχουν εξαιρέσεις (τα νέον να πειράζουν το μονομάχο ή ο μονομάχος να τρώει τα νέον), σε αυτές τις περιπτώσεις δοκιμάζεις και αν δεις ότι κάτι δεν πάει καλά δεν το κάνεις...
Δε νομίζω να έχουν διαφορετικές απαιτήσεις χώρου, απλά άν κάποιο είναι λίγο πιο μεγαλόσωμο (συνήθως το αρσενικό), καλό είναι να πάρει το μεγαλύτερο
Αν χρειαστεις κάτι άλλο εδώ είμαστε.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01447 seconds with 11 queries