Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 01-02-10, 21:10
evaggelos Ο χρήστης evaggelos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-03-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή NEW TANGANYIKA TANK 750LT

Χέρεται σε όλους....Παρακάτω σας παρουσιάζω επιτέλους το νέο μου ενυδρείο το οποίο φιλοξενεί αποκλειστικά αφρικάνες κιχλίδες απο τη λίμνη Tanganyika.

ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: Ιδιοκατασκευή
ΕΞ. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ: 180*62*75
ΚΑΘΑΡΑ ΛΙΤΡΑ: 750
ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ: 2 μήνες
ΣΤΡΩΣΙΜΟ: με βιολογία από το παλιό μου ενυδρείο+αμπούλες.
ΒΥΘΟΣ/ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ: άμμος 25 κιλά+40 κιλά αραγωνίτης ψιλός.
ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ: ασβεστολιθικές πέτρες
ΨΑΡΙΑ & ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ: 11 tropheus duboisι+9 Ikola Kaiser
ΤΑΪΣΜΑ/ΤΡΟΦΕΣ: 3 φορές/ημέρα. τροφές: spirulina super forte 36% της Tropical, φυτικά sticks της Jbl για κιχλίδες αφρικάνικες, φυτική πρωτείνη Malawi Nyasa Mbuna της Tropical, spirulina granulat της Tropical.
ΦΥΤΑ: 3 valisneria gigantea
ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ:. Ταμπλέτες της Sera.
ΦΩΤΙΣΜΟΣ & ΦΩΤΟΠΕΡΙΟΔΟΣ: 8 ώρες 4χ39 watt Τ5 (2 daylight+2 flora). 2 ώρες πρίν ανοίξουν οι λάμπες και 2 ώρες αφού κλείσουν έχω φτιάξει με μια ταινεία led κολλημένη στην εσωτερική επιφάνεια του φωτιστικού, φωτισμό Moonlight).
ΜΕΤΡΗΣΗ ρΗ: 8-8,2
ΜΕΤΡΗΣΗ GH: 16
ΜΕΤΡΗΣΗ ΚΗ: 13
ΜΕΤΡΗΣΗ ΝΟ3: 5
NH4 & NH3: 0
PO4: 0,1
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: 26 C
ΦΙΛΤΡΟ & ΥΛΙΚΑ: Αντλία της Sicce multi 5800lt/h και τουρμπέλα της Sicce Voyager 4 6000lt/h. Υλικά sump: 25 κιλά σπασμένο κοράλι+3 κιλά μακαρόνι και βιόμπαλες. Σφουγγάρι+Υαλοβάμβακας.
ΑΛΛΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ: αυτόματη ταίστρα της eheim και θερμοστάτης 300watt Visitherm. Φωτιστικό της Κινέζικης εταιρείας Shanda 180cm με 8x39watt λάμπες T5 (Εγώ λειτουργώ τις 4 από τις 8 λάμπες).
ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ: 30% κάθε 2 εβδομάδες και χρησιμοποίηση για αντιχλώριο το stress coat της api.
Παρακάτω σας παραθέτω ένα βιντεάκι του ενυδρείου...

http://www.youtube.com/watch?v=YmiI-...layer_embedded
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01554 seconds with 11 queries