Θέμα: api ph down
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 28-07-14, 20:30
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Tωρα ειναι 1002 πραγματα που παιζουν ρολο...

Παμε σιγα σιγα, θα σου πω οσα μου ερχονται:

-Το ενυδρειο τι διακοσμητικα υλικα εχει περαν απο το mopani? Πετρες εχει? Τι βυθο?

-Η τυρφη δεν χαλαει, απλα αλλαζεις τη μιση ποσοτητα της καθε 15 μερες γιατι χανει τη δραστικοτητα της. (πχ εβαλες σημερα στο βαρελι 20 λιτρα νερο και στο φιλτρο 50g τυρφης, σε 15 μερες θα βγαλεις 25 απο την παλια και θα βαλεις 25g φρεσκια και μετα απο 15 μερες θα βγαλεις τα αλλα 25g απο την πρωτη τυρφη που ειχες βαλει και θα βαλεις παλι αλλα 25g κλπ...γιαυτο, θα πρεπει να εχεις χωρισει την ποσοτητα της τυρφης μεσα στο φιλτρο ωστε να μπορεις να ξεχωρισεις ποια ειναι η παλια και ποια η πιο νεα κλπ..)

Ακομα, στο παραπανω παραδειγμα. Εβαλες πχ 28/7 50g τυρφη και στις 2/8 εκανες 15 λιτρα αλλαγη στο ενυδρειο. Προσθετεις νεα 15 λιτρα νερου στο βαρελι και τα αφηνεις να προετοιμαζονται παλι για την επομενη αλλαγη.

-Οσον αφορα την ποσοτητα τωρα, αυτο το βρισκεις βαζοντας τυρφη και κανοντας μετρησεις στο ph. Μετα απο 2-3 μετρησεις καταλαβαινεις ποση ποσοτητα θελεις και σε ποσο καιρο φτανει το νερο εκει που θες. Προσωπικα, εχω 2 φιλτρα σε 20λιτρο βαρελι. Το ενα εχει 2 καλτσον με τυρφη. Το καθε καλτσον εχει μεσα 40-50g αρα εχω 80 - 100 σε εκεινο το φιλτρο. Στο αλλο εχω 25-30g τυρφη γιατι ειναι πιο μικρο. Θελω το νερο που κανω αλλαγη να εχει ph 5.5 - 6.5. Εχει τυχει ομως να αλλαξω και τυρφη (να βαλω νεα δηλαδη) και μετα απο μηνα, διοτι το νερο ακομα το εριχνε η προηγουμενη ποσοτητα εκει που ηθελα.

-Το ph ποσο θελεις να το κατεβασεις στο ενυδρειο? Το ενυδρειο εχει μονο ενα μονομαχο? Αν ναι, εσυ φανταζομαι κανοντας μια αλλαγη 15 πχ λιτρα τη βδομαδα εισαι οκ. Αν πχ το νερο σου θελεις να παει στο 6.5 στο ενυδρειο (αυτο εννοειται θα γινει σιγα σιγα με τις αλλαγες), πιστευω θα εισαι οκ στο βαρελι με μια ποσοτητα νερου 20 λιτρα και 50-70g τυρφης. Αν θελεις να το γεμιζεις παντα 35 λιτρα, τοτε βαλε 100g και βλεπεις..

Ειναι πολλα, το ξερω και ειναι και αλλα πραγματα που θα τα δεις στην πορεια γιατι παιζουν ρολο διαφορα.

Ριξε και μια ματια εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60604
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01552 seconds with 11 queries