Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 05-11-11, 12:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω το eheim 2215 και μετα απο πολυ καιρο 7-8 μηνες αποφασισα να το ανοιξω για καθαρισμα
απο κατω προς τα πανω οι στρωσεις ειναι οι εξης:
1)μακαρονι
2)σφουγγαρι μπλε
3)substrat
4)υαλοβαμβακας

επλυνα με ζεστο νερο βρυσης το μακαρονι οπου και το ξανατοποθετησα το σφουγγαρι και το substrat τα επλυνα με νερο ενυδρειου και εβαλα καινουριο υαλοβαμβακα

σωστα η εκανα βλακεια με το νερο βρυσης?

Ευχαριστω.

Τελος επειδη ξεχασα να βαλω το χρονοδιακοπτη για το φως εμεινε ανοιχτο απο χθες το απογεμα μεχρι σημερα το πρωι περιπου 14 ωρες..
Να το επαναφερω στην παλια φωτοπεριοδο?δηλαδη να ξανα ανοιξει σημερα στις 4 η να το κρατησω σβηστο για μια μερα?
Μια χαρα το εκανες.
Το μακαρονι της eheim (το ehfimech) ειναι λειο και η χρηση του ειναι κυριως για μηχανικη φιλτρανση οπως και το σφουγγαρι.
Αφου υπαρχει το substrat για τη βιολογικη φιλτρανση, δεν σε νοιαζει αν χαθει η οποια βιολογια υπαρχει σε αυτα τα υλικα (αν και εφοσον το βιολογικο υλικο πχ substrat, αρκει για τους ρυπους της ιχθυοφορτωσης σου).

Γενικα, σε ενα σωστο ενυδρειο, με σωστη φιλτρανση, ακομα κι αν πλυνεις με καυτο νερο, ολα τα μηχανικα υλικα (μηχανικο μακαρονικο, σφουγγαρι), δεν υπαρχει το παραμικρο προβλημα, αντιθετα τα καθαρα μηχανικα υλικα προστατευουν τα βιολογικα απο σκουπιδι και ετσι μειωνουμε και το οργανικο φορτιο που δρα περιοριστικα.

Εγω πλενω με καυτο νερο και πιεση (ενιοτε και το απολυμαινω με χλωρινη) και μερος πχ 1/4 ως 1/2 του βιολογικου υλικου (αφου εχω παρα πολυ για το ενυδρειο μου) ανα διαστηματα, πχ καθε 6-12 μηνες, για να το βοηθω να καθαριζει απο σκουπιδι, νεκρη βιολογια κλπ και να εχει χωρο να αποικηθει ελευθερα απο νεα βακτηρια.

Μη ξεχναμε οτι η βιολογια που υπαρχει στα υπολοιπα υλικα που δεν πλενονται σε νερο βρυσης, μπορει να μπολιασει αυτοματα και μεσα σε λιγες ωρες ολα τα υπολοιπα υλικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01877 seconds with 11 queries