Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 29-08-10, 18:27
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δικιά μου άποψη είναι η εξής.
Η λάσπη δεν κάνει κακό στα ΚΟΙ αλλά την θεωρώ και αυτήν φίλτρο. Εκεί μέσα μπορούν να ανεπαχθή βιολογία και φαγητό για τα ψάρια. Και εγώ θέλω να την αφαιρέσω από την λίμνη μου μόνο και μόνο για αισθητικούς λόγους.
Συμφωνώ, φτάνει να γίνεται οξυγόνωση του πυθμένα για να επιτυγχάνεται η διαφυγή των επικίνδυνων αερίων, προϊόντων της αποσύνθεσης και αντιδράσεων.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ανάπτυξη εξαρτάτε πρώτον από τον χώρο που δίνετε δεύτερον από το φαγητό και τρίτον από την ποιότητα νερού. Τα φυτά από την στιγμή που αφαιρούν τα νιτρικά από το νερό μας αυτομάτως εννοείτε ότι προσφέρουν και αυτά στην ανάπτυξη. Αυτά που λέω εδώ είναι κατόπιν δοκιμών.
Συμφωνώ!!! Αυτό μπορεί να γίνει εφικτό και σε παρακείμενη λιμνούλα που να επικοινωνεί με την μεγάλη με τα ψάρια μας. Σε λίγο καιρό όταν με το καλό μεγαλώσουν ακόμα λίγο τα κοι σου θα καταλάβεις τι εννοώ, από πείρα...!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω δοκιμάσει και το πράσινη νερό προ πολλού. Το θεωρώ την καλύτερη λύση για τοις γόνους. Ψάρια που έβαλα σε πράσινο νερό χωρίς τροφή είχαν διπλάσια ανάπτυξη από ψάρια που είχα στο ενυδρείο και τάιζα πολύ συχνά. Τώρα έχω άλλες 2 γλάστρολίμνες 400 λίτρων η κάθε μια με νούφαρα και μεγαλώνω μικρά χωρείς φίλτρο.
Ενίσταμαι μόνο στο θέμα του φίλτρου, αλλά είναι δικαίωμα σου να πράξεις όπως επιθυμείς.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί ο κάθε ένας να λέει έτσι κάνω εγώ την λίμνη μου επειδή έτσι γουστάρω δεν έχει ώμος κανένα δικαίωμα να λέει (η λίμνη σου δεν κάνει για ΚΟΙ) χωρίς επιχειρήματα και από την στιγμή που αυτή η λίμνη δούλευα χωρίς πρόβλημα. (Για τον in the pond)
Έχω δικαίωμα να επεμβαίνω, αφού το φόρουμ μου έχει εμπειστευτεί την κατηγορία. Ο μόνος σοβαρός λόγος της διαφωνίας μας είναι αυτός και παραμένει, αφού υπολείπεται εξοπλισμού με κυριότερο, την οξυγόνωση. Είναι όμως ομολογουμένως γούστο σου και καπέλο σου να πράττεις όπως θέλεις, φτάνει να μην περνιούνται λανθασμένα συμπεράσματα ιδιαίτερα προς τους αρχάριους.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω ότι ο Βασίλης με την λίμνη που έφτιαξε θα επιτύχει μεγάλα ΚΟΙ όχι από την μέθοδο και υλικά κατασκευής αλλά από τον χώρο που θα δώσει ανά ψάρι και την τροφή που θα ταΐζει. Αναπαραγωγές δεν θα δει ποτέ σε μια τέτοια λίμνη εκτός αν βρει κάποια ψαράκια στον χώρο φιλτραρίσματος και τα μεταφέρει αλλού.
Αν και οι αναπαραγωγές δεν θα είναι μια από τις δραστηριότητές μου, να αναφέρω ότι θα προχωρήσω και σε ελεγχόμενη αναπαραγωγή, μιας και το σχέδιο της δεξαμένης, μου το επιτρέπει.

Σίγουρα τα υλικά κατασκευής δεν παίζουν κανένα απολύτως ρόλο στο μέγεθος των ψαριών, πράγμα που συμφωνώ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην δικιά μου περίπτωση γλίτωσαν μερικά επειδή έχω τα φυτά.
Εννοείς την μεγάλη λίμνη με τα τόσα μεγάλα κοι? Αν και δύσκολα, μπορώ να το καταλάβω, γιατί έτυχε και σε εμένα με τη μικρή λίμνη. Σε αυτό το περιβάλλον όμως (χωρίς έλεγχο) μόνο κάτι μονάδες θα μεγαλώσουν που θα μετρούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού και σίγουρα τα όσα επιβιώσουν δεν θα είναι και τα καλύτερα εμφανηνσιακά, έτσι?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01866 seconds with 11 queries