Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #49  
Παλιά 19-01-15, 02:40
mpampir Ο χρήστης mpampir δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-05-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι στην παρέα

Αρχικα να σταθώ στις απαντήσεις των φίλων παραπάνω, αναφορικά με το να κρατάτε το 1/10 απο οτι γράφεται στο ίντερνετ. Καταρχάς να εξηγήσω οτι αναφερόμουν στα πάντα, όχι απαραίτητα μόνο στο δικο μας χόμπυ, και στην συνέχεια να το εξειδικευσω αν θέλετε και σε αυτό.

Δυστυχώς, ειδικά σε φόρουμ, γράφονται αρκετά πράγματα σε υπερθετικές διαστάσεις, παραπληροφορήσεις, ασάφιες κτλ. Το να μπορέσει κάποιος να φιλτράρει τις προσφερόμενες πληροφορίες απαιτεί αρχικά πολύ διάβασμα και κατά δεύτερον προσωπική ενασχόληση και εμπειρία.

Το οτι έτυχε ή δεν έτυχε ένα πράγμα σε κάποιον (όπως πχ σε μένα) δεν σημαίνει οτι είναι και το σωστό, και οτι θα γίνει σε όλα τα ενυδρεία με την ίδια επιτυχία. Εμπειρικά όμως οι συμβουλές μέσα σε ομάδες συζητήσεων, δείχνουν οτι καθένας καθοδηγεί βάσει εμπειριών ή (και) απόλυτης αριθμολογίας την οποία αντλεί απο πηγές. Εκεί ακριβως αναφερομουν στο να κρατήσουμε το 1\10 αυτών που διαβαζουμε, παντα κρίνοντας. Δυστυχως δεν μπορω να το αναπτυξω όσο καλά θα ήθελα, λόγω του μακροσκελους της απάντησης. Προφανώς όμως, δεν το ανέφερα κακοπροαίρετα!

Επίσης , κάτι που δεν παρατήρησα είναι οτι ήταν το πρώτο μου ποσρ\τ . Διαβάζω μήνες το φόρουμ σε πολλές ενότητες και δεν είχε χρειαστεί να γράψω κάτι , όποτε ένοιωθα πολύ οικεία στην προηγούμενη απάντηση μου, και την έγραψα σε αρκετά παρεΐστικο στυλ, χωρίς προφανώς να λάβω υπόψιν μου οτι πρόκειται βασικά για την πρώτη μας επαφή! Καλώς σας βρήκα λοιπόν, έστω και καθυστερημένα!!!!

Τώρα, για τον ghost, δεν μπορώ να πω κάτι καθώς είναι πολύ μικρός ακόμα και προφανώς δεν είναι σε θέση να τα βάλει με τα σκαλαρια. Είναι όμως τόσο υπέροχο ψάρι, που χαλαρά θα του έστηνα αργότερα ενυδρείο για την πάρτη του. Αναφερθηκε παραπανω οτι το έργο με τα ghost το έχουμε ξαναδεί. Έχει κανεις σας προσωπικη εμπειρια με επιθετικοτητα τέτοιου ψαριού? Γιατί εγώ έχω μιλήσει με τουλαχιστον 4-5 ιδιοκτητες, ο ένας μάλιστα 35 ποντους το ειχε (το ψάρι ε!!!!) και δεν του έκανε τίποτα στα σκαλαρια (450λτ). Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να συνομιλήσω με τα άτομα που είχαν αυτές τις εμπειρίες που ανέφερες netblue (αν δεν κάνω λαθος), είτε μέσα από το φόρουμ αν ανήκουν στην κοινότητά μας, είτε σε κάποια μελλοντική συνάντηση που ενδεχομένως συμπαραστουμε. Θα μου άρεσε να μου αναλύσουν την συμπεριφορά τους σε βάθος χρόνου καθώς και το πως αυτή άλλαζε, τα σημάδια που την πρόδιδαν κτλ. Είναι καλό να μαθαίνεις απο τους παθόντες, ώστε να μην επαναλάβεις τα λάθη τους

Υ.γ. η βάσιμη αμφισβήτηση και ο διάλογος φίλε netblues οδηγούν πάντα στις πιο όμορφες συζητήσεις, και είναι κάτι παραπάνω απο ευπρόσδεκτα, τουλάχιστον από μεριάς μου

και μια μικρή φώτο απο τον δεύτερο μικρούλη μονομάχο που πήρα πριν 2 μέρες, και το 12αράκι που έστησα για αυτόν. θέλει λίγη δουλίτσα ακόμα , καθώς έγινε με ότι εξοπλισμό είχα πρόχειρο σπίτι, αλλά η τελική του μορφή δεν θα είναι και πολύ διαφορετική (ο μονομάχος είναι αρσενικός, απλά πολύ μικρός ακόμα). Επίσης φωτισμός, θέση κτλ είναι εντελώς πρόχειρα ---> https://dl.dropboxusercontent.com/u/8488488/mono2.jpg

και επειδή μου ζητήθηκε να παρουσιάσω το μεγάλο που ανέφερα πριν, θα το κάνω στην κατάλληλη ενότητα, απλά για να έχετε μια ιδέα είναι αυτό ---> https://dl.dropboxusercontent.com/u/8488488/400(2).jpg

Καλό μας ξημέρωμα,
Μπαμπης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02111 seconds with 11 queries