Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #31  
Παλιά 25-02-08, 12:59
Το avatar του χρήστη biothanasis
biothanasis Ο χρήστης biothanasis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Αιδηψός
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Γειά σε όλους,

Ο βασανισμός των ζώων είναι ένα από τα χειρότερα πράγματα που μπορεί να κάνει ο άνθρωπος απλά για να εκτονώσει τις κ_ _ _ _ ς του (σορυ κιόλας...) Πιστεύω πως η πράξη αυτού του ατόμου δεν έχει καμία διαφορά με αυτή των παιδιών ηλικίας 14-17 που κυνηγάνε με αεροβόλο γάτες και σκυλιά, ή προσδένουν "γουρούνες" στην ουρά τους ή τα πετάνε σε κάδο σκουπιδιών συνοδευόμενα με ένα αντίστοιχο βεγγαλικό, τα οποία έπειτα μένουν τυφλά, κουτσά κλπ. Ούτε διαφορά υπάρχει νoμίζω με αυτούς που γδέρνουν ζωντανά τα ζώα για να είναι πιο "φρέσκια" η γούνα (δείτε videos στο youtube) Ή μηπως διαφέρει το κοτόπουλο που έχει 4-6 αφράτα μπουτάκια, καθόλου κεφάλι, χορταίνει τις πλούσιες ορμόνες του και προορίζεται για τα στομάχια αυτών που τους αρέσει το κοτόπουλο.....????? (Παρεπιπτόντως, είμαι χορτοφάγος...)

Επίσης η συμπεριφορά ορισμένων κυνηγών είναι απαράδεκτη που τραυματίζουν άγρια ζώα που προστατεύονται από το νόμο [ή και άλλα] (αρπακτικά πουλιά, κύκνους κλπ) επειδή είναι εύκολος στόχος και έπειτα τα "σταυρώνουν" ζωντανά μέχρι να πεθάνουν!!!!!! (Δείτε το παράδειγμα ενός Gypaetus barbatus -Γυπαετός - just google it... Έλεος, μόνο 4-5 ζευγάρια υπαρχουν στην Κρήτη (και σε όλη την Ελλάδα) και πάνε τα τα αποτελειώσουν κάποιοι ασυνείδητοι.....) Άσε δε τα δολώματα... αυτά σαρώνουν μεγάλους αριθμούς ζώων, αργά και βασανιστικά!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Όπως είπαν και κάποιοι πιο πάνω είναι θέμα παιδείας και βασικών αρχών, "όπως έχει μεγαλώσει κανείς..." όπως λέει και ένας πολύ καλός μου φίλος... Και σαφώς και ενημέρωσης... Η ζωή μας, το παράδειγμά μας...!!!!!

(Νομίζω πως ήταν μια κραυγή απελπισίας και αγανάκτησης.... Ουδεμία πρόθεση να προσβάλω ή να θίξω συνειδήσεις, συνήθειες, ανθρώπους κλπ... Απλά παράθεσα την άποψή μου....)

Να είστε όλοι καλά και να περνάτε καλύτερα...
__________________
Be always HAPPY...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01735 seconds with 11 queries