Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #91  
Παλιά 17-02-17, 19:57
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Λάμπρο.... και "ψειρίζεις την μαϊμού" (θα τα σκάσεις χοντρά, χωρίς λόγο στο τέλος)... και λάθος το σκέφτεσαι (κατά την άποψη μου).-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εχω ip65 , αν γραφω 54 πιο πανω κανω λαθος
Εεεεεμμμμμμμ... πες το λοιπόν.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα παραθέσω ακριβώς τα στοιχεία που δίνει ο Ledocosmos για τις διάφορες κατηγορίες led ταινιών.

Μη Αδιάβροχη IP20 : Ο βαθμός IP20 Δε παρέχει προστασία στην ταινία, ειναι ακατάλληλη για εξωτερική χρήση. Δεν υπάρχει πρόβλημα στη χρήση σε μέρος με ατμούς αλλα όχι σε απευθείας επάνω στην ταινία επίσης δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στον καθαρισμό της ή στην επαφή με κάποιο καθαριστικό. Σε καμμία όμως περίπτωση δεν έχει στεγανοποίηση και αντοχή σε υγρά.

Στεγανοποίηση IP54 ,Η στεγανοποίηση στην κατηγορία IP54 γίνεται με κολλημένη σιλικόνη στο επάνω μέρος της ταινίας Led , το κάτω μέρος είναι ίδιο όπως και μιας απλής IP20 Ταινίας. Δεν αλλάζει η φωτεινότητα και αν κοπεί δε χάνει την αδιαβροχοποίηση της. Σε περίπτωση που κόψουμε τα μέτρα που θέλουμε μετα θα πρέπει να σηκώσουμε (ξεκολλήσουμε) την σιλικόνη με ενα αιχμηρό αντικείμενο ώστε να αποκαλύψουμε τις 2 ακίδες ( + και - ) για να τοποθετήσουμε τον ακροδέκτη ρεύματος. Είναι πιο λεπτή σε όγκο απο την IP65 και αυτό την κάνει περισσότερο ευέλικτη στο χειρισμό της. Σε καμμία περίπτωση δε μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε κάτω απο το νερό.

Στεγανοποίηση IP65, Η στεγανοποίηση στην κατηγορία IP65 γίνεται ως εξής, μια πλαστική ( σιλικονούχα ) διαφανές επικάλυψη προστατεύει ολόκληρη την Led Ταινία 360 Μοίρες, στην ουσία για να γίνει περισσότερο αντιληπτό η led ταινία εγκλωβίζεται ολόκληρη μέσα σε σιλικονούχα επικάλυψη.Αυτή η στεγανοποίηση θεωρείται καλύτερη σε περίπτωση που δε κοπεί η ταινία σε κανένα σημείο της αλλα το μειονέκτημα της είναι οτι λόγο της διάστασης της επικάλυψης είναι λίγο πιο δύσκαμπτη απο την IP54.Επίσης σε καμμία περίπτωση δε μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε κάτω απο το νερό.

Στεγανοποίηση IP68, Η στεγανοποίηση στην κατηγορία IP68 είναι παρόμοιας φιλοσοφίας με την IP65 Αλλα το υλικό της στεγανοποίησης είναι πιο σκληρό και καλύτερα κλεισμένο στα τελειώματα της ταινίας. Η συγκεκριμένη ταινία αν δε κοπεί μπορεί να βυθιστεί και σε νερό. Όχι πάνω απο 5 μέτρα και μόνο σε περίπτωση που δεν κοπεί σε κανένα σημείο της. Έρχεται κατα παραγγελία απο το εργοστάσιο και η συγκεκριμένη ( μονο ) αδιαβροχοποίση πωλείται ανα 5 μέτρα ενώ οι άλλες αδιάβροχες ταινίες πωλούνται και ανα μέτρο.

πιστεύω ότι μετά από αυτό είναι πλέον ξεκάθαρο σε όλους.
Έτσι... για να μιλάμε και την ίδια γλώσσα.-
-------------------------
Εμένα η Aquael... μου αρέσει σαν εταιρεία... αλλά... Αγγλικά ΔΕΝ είδα πουθενά στο link... πως βγάζεις άκρη;
Τα μεγέθη που έχει... θα καλύπτουν τις διαστάσεις σου;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 17-02-17 στις 19:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01933 seconds with 11 queries