Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 27-10-06, 10:09
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETER OUA!!
Το παράθυρο εχει ξυλινη κάσα και είναι εσωτερικό έχει μεινει λογο προέκτασης του σπιτιού δεν έχει καμία σχεση με ήλιο!!! σκεψου οτι ειναι δύο δωμάτια που ενωνονται με ενά τοιχο που έχει μία κασα για πορτα και τρία παράθυρα ένα μεγάλο και δύο μικρα απο πάνω.
Τότε οκ με το θέμα ήλιου και υπερθέρμανσης του νερού από τον ήλιο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETER OUA!!
Με τις συμβουλες που μου δώσατε το ξανα κοίταξα και λέω να το κάνω 90 μήκος 40 πλάτος και 60 ύψος!! βέβαια θα προεξέχει απο την κάσα 7 εκ και απο τις δύο μεριές με ανάλογη βάση απο κάτω για να στέκεται.
Πολύ καλύτερες αυτές οι διαστάσεις. Η βάση που θα στηρίζει το ενυδρείο σε όλο του το πλάτος επιβάλλεται!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETER OUA!!
Και να ανοίξω τις τρύπες για το φιλτρο στον πάτο σε μία ψιλοκρυφη γωνία.???????
Κάποια πατέντα θα σκαρφιστείς για να περάσεις τις σωληνώσεις του φίλτρου προς τα κάτω, ώστε να μη φαίνονται.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETER OUA!!
Καλύτερα?????????????????
Σίγουρα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETER OUA!!
ανάμεσα ξυλο και ενυδρίο τι να βάλω για μονωση για το καλοριφερ???????????????????
Για το καλοριφέρ εξακολουθώ να είμαι επιφυλακτικός. Αν ήταν το ενυδρείο δίπλα στο καλοριφέρ τότε δε θα υπήρχε ιδιαίτερο πρόβλημα. Το ότι θα είναι από πάνω με προβλητίζει. Θερμομονωτικά υλικά, αν κάνεις μια καλή έρευνα αγοράς θα βρεις αρκετά και σίγουρα κάποιο θα κάνει τη δουλειά σου. Τι γίνεται όμως με το ποσοστό θερμότητας που θα ανεβαίνει προς τα επάνω? Θα ζεσταίνει πολύ το ενυδρείο ή όχι? Είναι κάτι που δεν το ξέρω αυτό και για αυτό το λόγο σου πρότεινα να πάρεις κάποιες μετρήσεις θερμοκρασίας στη θέση που θα το βάλεις για να δούμε τι γίνεται.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02414 seconds with 11 queries