Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #57  
Παλιά 19-06-08, 18:32
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Ένα πάρα πολύ μεγάλο μπράβο για το πολύ όμορφο εγχείρημα!

Απαντώντας σε ό,τι γράφτηκε παραπάνω, από τα όσα ελάχιστα ξέρω για τον Πάνο, είμαι σίγουρος, και νομίζω ότι όλοι όσοι τον ξέρουν καλύτερα θα το επιβεβαιώσουν, ότι έχει παρατηρήσει την περιοχή από όπου "ψάρεψε", έκανε μετρήσεις στο νερό, είδε πώς είναι το φυσικό περιβάλλον των ψαριών, και με την εμπειρία που έχει θα κάνει ό,τι είναι δυνατό για να παρέχει στα ψαράκια τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, σε όλους τους τομείς.. Και εύχομαι μάλιστα να προχωρήσει και σε αναπαραγωγή αυτών των ειδών! Είναι βέβαιο ότι αν τα ψαράκια μεγαλώσουν και είναι περιορισμένα στο χώρο που τους διαθέτει ο Πάνος, θα φροντίσει για μεγαλύτερο ενυδρείο, ενώ θα υπάρχει πάντα και η δυνατότητα επιστροφής ψαριών στο φυσικό τους περιβάλλον, κάτι που δε μπορεί να γίνει για άλλα ψάρια που έχουμε στα ενυδρεία μας, τα οποία μπορεί να διαταράξουν (αν μπουν σε ξένο οικοσύστημα) την ισορροπία της τροφικής αλυσίδας.. Θα έχει τη δυνατότητα να τα παρατηρήσει, να μάθει πράγματα, και θα χαρώ πολύ αν την επόμενη φορά που προσπαθήσει να τα μοιραστεί μαζί μας, δεν αντιμετωπίσει αυτή τη λυπητερή αντίδραση.. Για μένα, πάντως, αυτή η κίνηση του Πάνου δε λέγεται αγάπη, λέγεται έμπρακτη αγάπη για τη φύση και το περιβάλλον..

Είναι κρίμα πάντως που εξελίχθηκε έτσι η συζήτηση.. Και θα πρότεινα, Πάνο, να ξεκινήσεις ένα καινούριο θέμα, γιατί οι ερωτήσεις είναι πάρα πολλές.. Δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω!

- Μπορείς να μας περιγράψεις τις περιοχές όπου ζούσαν τα ψαράκια? Τι παρατηρήσεις έκανες και θεωρείς σημαντικές σαν παραμέτρους (εκτός από τις μετρήσεις του νερού)? Το βάθος? Τη ροή των νερών? Τον αριθμό ψαριών ανά όγκο νερού? Υπάρχουν φωτογραφίες ίσως?
- Είπες ότι είναι σε εκβολές? Υπάρχει περίπτωση το νερό να είναι υφάλμυρο? Το κοίταξες αυτό?
- Η θερμοκρασία στα νερά που ζούσανε τα ψάρια πόση ήταν? Θα μεταβάλλεται με το χρόνο προφανώς.. Και προφανώς τα ψαράκια θα μετακινούνται σε περιοχές με πιο υψηλές ή χαμηλές θερμοκρασίες, σωστά? Άρα χρειάζονται πολλές μετρήσεις, έτσι δεν είναι?
- Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν μπορείς να βάλεις φωτογραφίες (κοντινές) από τα φυτά και τα ψαράκια.. Να μάθουμε τι είδη είναι.. Με δεδομένη και την έρευνα της Lucy, και επειδή φαντάζομαι κι εσύ θα αρχίσεις το ψάξιμο, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μοιραστείς τα όσα μαθαίνεις (χωρίς πάντα να ξεσπούν τέτοιες αντιδράσεις..)
- Το υπόστρωμα που έβαλες τι είναι? Από την περιοχή αυτή?
- κι άλλα είναι.. αλλά τα ξεχνάω..

Τέλος, κάτι που με προβλημάτισε, είναι το εξής.. Μιλάμε για ψαράκια και φυτά από ελληνικά ποτάμια ή λίμνες, που πιθανότατα να είναι μολυσμένα.. Υπάρχει κάποιος κίνδυνος να μεταφερθεί κάποια "ασθένεια" ίσως στο ενυδρείο? Ακολούθησες κάποια διαδικασία γι'αυτό το σκοπό? Θα έκανες φαντάζομαι απολύμανση των φυτών.. Θα έβρασες το χαλίκι.. Μπορείς να πεις και γι'αυτό δυο λογάκια?

Κλείνοντας το μικρούλι (για άλλη μια φορά ) ποστ, ξανα-προτείνω να ανοίξεις ένα νέο θέμα.. Ή να μεταφερθούν τα άσχετα ποστ από τους μοδεράτορες σε νέο thread.. Για να μπορείς να μοιραστείς τα όσα μαθαίνεις..

Μπράβο και πάλι!



Υ.Γ. Και ευχαριστούμε!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01696 seconds with 11 queries