Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #37  
Παλιά 19-06-08, 10:20
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Κάτι σχετικά με την προστασία της Φύσης…
Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με την αυθαίρετη και ανεύθυνη αιχμαλωσία «ζωής», και το πρόβλημα προκύπτει όταν η πράξη μας αυτή εκθέτη σε κινδύνους μη αναπαραγωγής και φυσιολογικής συνέχισης ενός είδους. Οπότε εάν αιχμαλωτίσω ένα μικρό γεράκι αυτό ίσως μεγαλώσει αλλά σίγουρα δεν θα ζευγαρώσει και εάν είναι απειλούμενο είδος θα δημιουργηθεί πρόβλημα στο status του είδους για την περιοχή (αφού ο ρυθμός αναπαραγωγής είναι μικρός – δηλαδή πόσα γεράκια θα μεγαλώσει ένα ζευγάρι κάθε έτος… 1 ή 2 ή 3). Στην περίπτωση μας όμως από τα ψαράκια που έπιασε ο Πάνος, εάν δεν τα έπαινε πόσα θα μεγάλωναν για να αναπαραχθούν τελικά 1 ή 2 ή 3 από τα 20? Από το ενυδρείο του Πάνου όμως εκτιμώ ότι τουλάχιστον τα μισά θα ενηλικιωθούν και θα αφεθούν πίσω στο φυσικό τους χώρο. Όσο για τα φυτά που μάζεψε ο Πάνος δεν νομίζω ότι θα εκλείψουν και ίσως πρέπει να έχουμε υπόψη μας ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα που πρέπει να αντιμετωπίσουμε σχετικά με τους υγροβιότοπους της χώρας μας είναι ο ευτροφισμός.

Υ.Γ. επείδη με βλέπω να μην παίρνω απάντηση στο προηγούμενο ποστ λόγο τροπής της συζήτησης… ορίστε και το relay

Με την ευκαιρία να ρωτήσω που υπάρχουν ελληνικά βιοτοπικά, δημόσια ή μη, ενυδρεία με ενδημικά (ή γενικά αυτά που ζουν στη χώρα μας) ψάρια και φυτά γλυκού νερού?
Διάβασα για τα ενυδρεία στη Δράμα, από το ποστ της επίσκεψης στη Δράμα (μπράβο σας παιδιά και την άλλη φορά ελπίζω να μπορέσω να έρθω και εγώ), έχω ακούσει για κάτι και στην Έδεσσα… υπάρχουν και αλλού?
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01616 seconds with 11 queries