Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 07-06-10, 00:16
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι πως και εδώ(gab) όπως και σε σελίδες στο εξωτερικό είδα να διίστανται οι γνώμες και οι απόψεις για τη uv λάμπα. Δεν νομίζω πως είναι το θέμα που θα βρεις αν αναζητήσεις την απόλυτη αλήθεια. Για αυτό θέλω με τη σειρά μου να δοκιμάσω χωρίς αυτό το εξάρτημα αρχικά ενώ είναι πολύ εύκολο να πάρω ένα φίλτρο με ενσωματωμένη πάνω uv.
Διίστανται οι γνώμες για χρήση της στις λίμνες wild life pond. Τυγχάνει να είμαι και εγώ υποστηρικτής της άποψης ότι σε μια τέτοια λίμνη δεν είναι αναγκαία η χρήση της λάμπας.Συνεχίζω όμως να επιμένω ότι οι λίμνες αυτές πρέπει να έχουν πολλές χιλιάδες λίτρα, πολύ μεγάλη κυκλοφορία, πολλά φυτά και πολύ χαμηλή ιχθυοφότρωση. Ναι, συγκαταλέγω και τα χρυσόψαρα στα μεγάλα ψάρια κρύου νερού. Μπορεί όμως να γίνουν μέρος ενός τέτοιου συστήματος αν κρατάμε τον αριθμό τους σε έλεγχο.

Όμως, σε περιπτώσεις μικρότερης λίμνης με μεγάλη ιχθυοφόρτωση, οι γνώμες δεν διίστανται καθόλου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να το κατανοήσω εγώ που δεν είχα ποτέ λίμνη (και μονο από θεωρια γνωριζω τα sos) για τι ασθένειες μιλούμε? Και είναι αλήθεια τόσο αποτελεσματική?
Μιχάλη, ότι περάσει από την UV και εδώ εννοείται ότι πρέπει να έχουμε την ανάλογη λάμπα για την ροή που χρησιμοποιούμε, θεωρείται ότι επηρεάζεται, καταστρέφεται. Συγκαταλέγονται όλες οι γνωστές ασθένειες και ιοί που σχετίζονται με τα χρυσόψαρα, τα οποία σε κάποιες περιπτώσεις είναι φορείς. Μεταξύ άλλων, λεμφοκύστη, ιός άνοιξης για κοι κ.α. π.χ. κάποιες ασθένειες, για να προσβάλουν ένα ψάρι χρειάζεται να έχει πληγές. Άν η ροή σου είναι αρκετή και με χρήση UV, τότε τα επίπεδα ενός ιού/ασθένειας θα είναι από πολύ χαμηλά εώς ανύπαρκτα στο νερό, με ανάλογες πιθανότητες να προσβάλουν ένα νέο ψάρι. Μιλάω πάντα σε πολύ γενικές γραμμές, έτσι?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το πράσινο νερό που το καθαρίζει η uv Βασίλη θεωρείς ότι με τα φυτά και τη σκια μπορεί να καθαρίσει χωρις τη χρηση του προϊόντος αυτου?
Ναι, αυτό ακριβώς εννωώ!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δεν εννοουσα αλλαγες νερου .Απλη αφαιρεση της αιορουμενης αλγης με δυχτι .Το εκανα και στη μινι λιμνη που εχω για τα νουφαρα και σε καποια φαση σταματησε να βγαζει την αιορουμενη αλγη και ειχε καθαρισει παρα πολυ! Και δεν ειχα καν φιλτρο .Να θυμηθω να σας βαλω φοτο αυριο!
Δεν αφαιρείται η αιωρούμενη άλγη με δύκτι. Την περιορίζεις πολύ όμως με ένα βαμβακερό ύφασμα με το φιλτράρισμα, ή με την χρήση μεγάλης επιφάνειας ενυδρειακού βαμβακιού (υαλοβάμβακας). Κάτι βέβαια που θα πρέπει να μεριμνάς αρκετά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω απο λιμνες αλλα θυμαμαι οταν ειμουν παιδι πριν καπου 50 χρονια πριν υπηρχε ενας τείχος που χωριζε την αυλη μου με την γειτονική αυλη τοτε τα σπιτια στην Κυπρο ειχαν ολα μια λίμνη οπου μαζευαν το νερο (ειχαμε νερο δυο ωρες την ημερα ) δεν ξερω σημερα γιατι ζω στην Ελλαδα πολλα χρονια για να ποτίζουν τον κηπο τους.
Αυτη η λιμνη ηταν όλη κτισμένη υπέργεια ετσι τες έφτιαχναν τοτε και γεμάτη χρυσόψαρα ολα τα παιδια πηδάγαμε τον τοίχο και κλέβαμε ψαρια για να βαλουμε στην δικια μας λιμνη για να τρωνε τα κουνουπια δεν υπήρχαν ουτε φιλτρα ουτε UV μονο μερικα νουφαρα αλλα αυτη η λιμνη ειχε παντα χρυσόψαρα για (κλέψιμο)
Αν θυμάμαι καλα ειχε διαμετρο τρια μετρα και βαθος δυο ναι το νερο ηταν καταπρασινο και σκοτεινό δυσκολα εβλεπες τον βυθο αλλα παντα ηταν γεμάτη απο νεες γενιες χρυσόψαρων.
Δεν υποστηριζω τιποτα απλα λεω μια νεανική εμπειρία
Γιάννη, τότε πότιζαν καθημερινά, άρα πρόσθεταν καθημερινά φρέσκο νερό. Φρέσκο νερό θα πει, όχι νιτρικά και παροχή οξυγόνου. Το πράσινο νερό δεν είναι κακό σε περιπτώσεις ιδιαίτερα όπου θέλεις γόνο. Μικρή ορατότητα, άρα περισσότερες πιθανότητες να επιβιώσει ένα μικρό. Δεν σου κρύβω ότι ακόμα και σήμερα στην Ιαπωνία παραδοσιακές φάρμες παραγωγής κοι χρησιμοποιούν τέτοιες πράσινες και λασπωμένες λίμνες, χωρίς καθόλου φίλτρανση, αλλά βέβαια με συνεχόμενη ροή φρέσκου νερού. Το νερό "κρίσταλλο" εμείς το απαιτούμε. Αν με ρωτάς, τα ψάρια κρύου νερού δεν χαίρονται ιδιαίτερα για αυτήν την εξέλιξη. Οπότε, αν θέλεις εσύ νερό καθρέπτη, τότε μερίμνησε να έχεις αρκετή κάλυψη της λίμνης σου για να κτύβονται τα ψάρια σου από την άμεση ηλιακή ακτινοβολία.

Βγάζεις συμπέρασμα από αυτά?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02036 seconds with 11 queries