Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 06-06-10, 23:52
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

[QUOTE=in the pond;454022]Επέστρεψα μετά από τριήμερη άσκηση!
Από την στιγμή όμως που έχουμε μεγάλα ψάρια, θεωρώ την UV ιδιαίτερα σημαντική. Όχι μόνο για την αιωρούμενη άλγη, αλλά και διάφορους άλλους παθογόνους οργανισμούς, αυγά παρασίτων κ.α. Κάποιοι από αυτούς μπορούν να εισαχθούν στη λίμνη μας μέσω των ψαριών μας, αλλά ακόμα και με τη δράση των εντόμων και αμφηβίων που θα υποστηρίξουν τον βιότοπο μας.


Καλώς τον Βασίλη! Δεν θα διαφωνήσω καθόλου με αυτά που λες Βασίλη .Για αυτό απευθύνθηκα εδω που ξέρω ότι έχετε διαβάσει ,έχετε ασχοληθεί ,έχετε πάθει και έχετε μάθει .
Το θέμα είναι πως και εδώ(gab) όπως και σε σελίδες στο εξωτερικό είδα να διίστανται οι γνώμες και οι απόψεις για τη uv λάμπα . Δεν νομίζω πως είναι το θέμα που θα βρεις αν αναζητήσεις την απόλυτη αλήθεια . Για αυτό θέλω με τη σειρά μου να δοκιμάσω χωρίς αυτό το εξάρτημα αρχικά ενώ είναι πολύ εύκολο να πάρω ένα φίλτρο με ενσωματωμένη πάνω uv .

Αυτό που λες Βασίλη για το ότι πρέπει να έχουμε τη uv αν έχουμε μεγάλα ψάρια βάζεις σε αυτή τη κατηγορία και τα χρυσόψαρα? Από ότι κατάλαβα εσύ είσαι υπέρ της uv περισσότερο επειδή σκοτώνει τους μικροοργανισμούς που αναφέρθηκαν .

Για να το κατανοήσω εγώ που δεν είχα ποτέ λίμνη (και μονο από θεωρια γνωριζω τα sos) για τι ασθένειες μιλούμε? Και είναι αλήθεια τόσο αποτελεσματική?

Για το πράσινο νερό που το καθαρίζει η uv Βασίλη θεωρείς ότι με τα φυτά και τη σκια μπορεί να καθαρίσει χωρις τη χρηση του προϊόντος αυτου?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να δράσουν τα φυτά, απαιτούν αρκετό χρόνο, οπότε είναι δεδομένο ότι θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα στην αρχή. Από την στιγμή όμως που θα μετατρέψεις τη λιμνούλα σου σε ένα πλούσιο με φυτά βιότοπο που θα καλύπτουν ένα μεγάλο μέρος της επιφάνειας του νερού, τότε είναι πολύ πιθανόν να έχεις καλό αποτέλεσμα.

Μιχάλη, για πόσα λίτρα λίμνη μιλάμε?

Επίσης, δε θα έλεγα ότι είναι το καλύτερο να κάνεις πολύ συχνές αλλαγές νερού σε μια νέα λίμνη για να αφαιρείς την αιωρούμενη άλγη. Θα τολμούσα να πω ότι είναι μια πολύ λανθασμένη διέξοδος. Καλύτερα να αντιμετωπίσεις το πράσινο νερό σαν ένα σημαντικό βήμα.


Θα σας δωσω τις τελικες διαστασεις τελος της βδομαδας οπως και φωτογραφικο υλικο .Θα ελεγα οτι ειναι πανω απο 4000 λιτρα μετα την επεκταση .

Οχι δεν εννοουσα αλλαγες νερου .Απλη αφαιρεση της αιορουμενης αλγης με δυχτι .Το εκανα και στη μινι λιμνη που εχω για τα νουφαρα και σε καποια φαση σταματησε να βγαζει την αιορουμενη αλγη και ειχε καθαρισει παρα πολυ! Και δεν ειχα καν φιλτρο .Να θυμηθω να σας βαλω φοτο αυριο!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 06-06-10 στις 23:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01818 seconds with 11 queries