Θέμα: Υπερ-σος
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #85  
Παλιά 20-12-13, 17:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι οχι δεν εχω αλλαξει νερο! Βασικα για οικονομικους λογους δεν πηρα και το τεστ νιτρικων! Θα το παρω ομως αμεσα μεσα στον μηνα κιολας! Ναι και μενα μου κανει εντυπωση παρα πολυ! Τελικα σε καμια ωρα θα εχω το μπολι οχι αυριο μολις αλλαξε κατι οποτε θα το βαλω! Απο αυριο σταματαω το prime τα βακτηρια να τα συνεχισω? Τωρα βεβαια δεν ξερω ποτε να κανω την 1η αλλαγη νερου και ποσο % να ειναι...
-------------------------
Α! Την αεραντλια να τη λειτουργω παντοτε ή καποιες ωρες να τη κλεινω? Γενικα ποσες ωρες ειναι οκ να λειτουργει? Πχ το βραδυ που θα παω για υπνο να την αφησω?
Φιλε Grace το κριτήριο για αλλαγές νερού είναι οι μετρήσεις, αυτές μας καθορίζουν πόσο νερό πρέπει να αλλάξουμε.Σε ένα στρωμένο ενυδρείο αν την ημέρα της εβδομαδιαίας αλλαγής έχουμε νιτρικά <=15 το 30% είναι εντάξει, αν τα νιτρικά ξεπερνάνε το 20 τότε μπορεί και να αλλάξουμε το 50%. Γενικά προσέχουμε και κανονίζουμε τις ρουτίνες έτσι ώστε τα νιτρικά να μη ξεπερνάναι το 20 την ημέρα της αλλαγής. Επίσης αν το 20 το ξεπερνάμαι πριν την αλλαγή τότε ίσως να χρειάζεται να κάνουμε και αλλαγες νερού μεσοβδόμαδα, αυτό μπορεί να συμβεί αν έχουμε μεγάλη ιχθυοφόρτιση. Οπως καταλαβαίνεις χωρίς μετρήσεις κάνεις "στο περίπου" που δεν είναι ασφαλές, για αυτό για καλό και για κακό κάνε εβδομαδιαίες αλλαγές 50% και φρόντισε να μετρήσεις σύντομα τα νιτρικά για να βρεις το ρυθμό σου και τις ανάγκες του ενυδρείου σου. Επίσης για λίγες ημέρες μέτρα καθημερινά ή κάθε 2 ημέρες την αμμωνία σου και τα νιτρώδη. Αν βάλεις μπόλι τα βακτήρια δεν τα χρειάζεσαι και όσο δεν έχεις αμμωνία prime μόνο στο φρέσκο νερό.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01925 seconds with 11 queries