Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 19-09-16, 21:02
Skiper Ο χρήστης Skiper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2016
Περιοχή: Μαρκόπουλο
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Μετά από τις πολύτιμες συμβουλές εδώ αλλά και από πολύ διάβασμα κατέληξα στα εξής.

1 Rehau 240L με το έπιπλο του 330 ευρώ μαζί.
2 Eheim Professional 2073 1050 lt/h. Το προτίμησα από τα classic γιατί έχει ξεχωριστές θήκες για τα διαφορετικά υλικά, γιατί μου φαίνεται καλύτερο σαν ποιότητα και σαν δυνατότητες σε σχέση με το classic και γιατί το βρήκα φτηνό (215 ευρώ μαζί με τα βανάκια του). Επίσης έχει καλή μανομετρική πίεση για να το χρησιμοποιήσω και για τις αλλαγές. Ενα καλό φίλτρο ποτέ δεν πάει χαμένο, σωστά?
3 Θερμαντήρας 300W (περιλαμβάνεται στην τιμή του ενυδρείου)
4 Φωτισμός 2 χ Τ5 39W με ανακλαστήρα (περιλαμβάνονται στην τιμή του ενυδρείου). Απλά λέω να δω τι είδος λάμπες είναι και τέλως πάντων να χρησιμοποιήσω μια daylight και μία grolux. Αν στο μέλλον χρειαστώ περισσότερο φως προσθέτω με κάποια πατέντα.
5 Αποφάσισα να επενδύσω και σε ένα σύστημα CO2. Μετά από πολύ σκέψη κατέληξα σε πλήρες σύστημα παρά DYI με μαγιά κτλπ. Μετά την αρχική δαπάνη το κόστος είναι μικρό, η παροχή είναι σταθερή και αξιόπιστη,μου αρέσει η όλη ιστορία με τις ισορροπίες φωτός/διοξειδίου/λιπάσματος και βαριέμαι αφάνταστα να ασχολούμαι με μαγιές, σόδες κτλ.
Το σύστημα περιλαμβάνει φιάλη 5 κιλών, regulator με 2 μανόμετρα και μικρομετρική, ηλεκτροβάνα (θα την συνδέσω με τα φώτα να ανάβει κάποια ώρα πριν τα φώτα και να σβήνει λίγο πριν σβήσουν αυτά), χάλκινη βαλβίδα αντιστροφής, μετρητή φυσαλίδων και διαχητήρα στιλ amano (βρήκα έναν που μου άρεσε πολύ στο ebay1,5 ευρώ),γυάλινο μετρητή co2 (ebay 2ευρώ) και σωλήνες σιλικόνης. το σύνολο 170-180 ευρώ.
6 Plant growth substrate της tropica 10 λίτρα.
7 Χαλαζιακό χαλίκι γύρω στα 40 κιλά (από μαγαζί με πετρώματα).
8 Πέτρες τύπου ξυλόλιθου, dragon stones, ότι βρω αλλά θα προτιμήσω τα μη ενυδρειακά μαγαζιά (θα κάνω το τεστ με το ακουαφόρτε). Ισως 1-2 καλά ξύλα άμα βρω φτηνά.

Στην αρχή θα χρησιμοποιήσω νερό βρύσης με declorinator αλλά περί τα Χριστούγεννα θα ζητήσω από τον Αι-Βασίλη ένα σύστημα αντίστροφης όσμωσης 5 σταδίων (περίπου 140 ευρώ).

Η λίστα μου ακόμα περιέχει βαρέλι 100 λίτρων, μικρό θερμαντήρα και θερμόμετρο για να κάνω τις αλλαγές μου και 2-3 λαβίδες-2 ψαλίδια με ευθεία και κυρτή μύτη, απόχη,(τα τελευταία όλα από ebay 10-15 ευρώ σύνολο).

Αυτά. Τι θα βάλω μέσα τώρα? Δεν έχω αποφασίσει 100% ακόμα αλλά μία πρώτη σκέψη είναι φουλ φυτά (εύκολα/μέτρια), cardinal tetra, amano και red cherry γαρίδες, malaysian σαλιγκάρια για να μου σκαλίζουν το υπόστρωμα (αν βρω) και ίσως λίγα otocyclous γατόψαρα.Δεν ξέρω ακόμα πόσα, πότε και πως. Σκέφτομαι να τα βάλω σχετικά νωρίς χρησιμοποιώντας και κάποιο μπόλι ώστε να συμπληρωθεί ο κύκλος. Επίσης θα χρησιμοποιήσω και υγρά λιπάσματα για φωσφορικά Fe, Mg,K κτλπ. Ακόμα το ψάχνω, ποια, πότε, πως.

Ο σκοπός μου είναι ένα φουλ φυτεμένο με τάξη όμως στην ανάπτυξη και κατανομή των φυτών, ένας μικρός αριθμός ψαριών και γαρίδων (ώστε να μη βασανίσω πολλά από αυτά αν τα κάνω χάλια) και όσο το δυνατόν περισσότερες μετρήσεις και πειραματισμοί στο κλάδεμα, λίπανση, φως, διοξείδιο, οξυγόνο,ιχνοστοιχεία κτλ καταγράφοντάς τα σε ημερολόγιο ώστε να αποκτήσω την εμπειρία και τις γνώσεις μαζί με παράλληλο διάβασμα.

Κάτι σημαντικό που μου διέφυγε? Αντιρρήσεις, ιδέες, προτάσεις?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01797 seconds with 11 queries