Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 26-04-12, 10:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
στο αν η βιολογία μπορεί να υποστηρίξει τα ψάρια δεν νομίζω να παίζει ρόλο γιαυτό και δεν το ανέφερα στην ερώτηση.
Σίγουρα επηρεάζει το ρυθμό αύξησης των νιτρικών και άρα τη συχνότητα των αλλαγών.

-------------------------
Η ποσοτητα υλικου που επαρκει για τα ψαρια σου θα φανει με σιγουρια μονο στην πραξη.
Εξαρταται αμεσα απο την ιχθυοφορτωση, το ειδος τροφης (πρωτεινικη η φυτικη), την ποσοτητα τροφης, τη συχνοτητα ταισματων και μετρησεις ΝΗ3 ΝΟ2 για εξακριβωση.

Πιστευω παραυτα οτι θα μπορουσαν 2 λιτρα substrat σε ιδανικες συνθηκες (για το υπολοιπο ενυδρειο και συντηρηση φιλτρου) να υποστηριξουν μεχρι 50-60 ενηλικα Platy (ισως και παραπανω).
Στην πραξη (ως υπερβολικος στην φιλτρανση), δεν θα εβαζα πανω απο 30 platy, με 2 λιτρα substrat στο φιλτρο.

Η μονη αποδειξη πρακτικα που εχω για αυτα που γραφω, ειναι οτι εχω σε ενα 50λιτρο γαριδες και helena.
Το ταισμα που κανω ομως ειναι λες και εχω πιρανχας. Ειμαι σιγουρος οτι ταιζω πιο πολυ και πιο επιβαρυντικα απο οτι εσυ τα πλατυ.
3-5 φορες την ημερα με ποικιλια τροφων, απο στικακια για γαριδες και σπιρουλινα - ελαφρα πραγματα δλδ - μεχρι θαλλασινες τροφες, τροφες για γονο nls, τροφες για δισκους, μεχρι κατεψυγμενη με βαση την μοσχοκαρδια.
Με τις "χουφτες" που λεει ο λογος.
Εχω για αυτα, σε ενα εσωτερικο φιλτρακι 300 λ/ω, μιση χουφτα substrat (ποσα ml να ειναι? το πολυ 150-200ml) και λιγο συνθετικο βαμβακι.
To νερο ειναι κρυσταλο.
Δεν εχω δει ουτε μια απωλεια εδω και ενα χρονο, γαριδες και helena δινω με τη σεσουλα για αποφορτιση του ενυδρειου, απο τις αναπαραγωγες.
Κανω αλλαγη, μια την εβδομαδα 50-60%.
(κατι σημαντικο ομως, η θερμοκρασια το χειμωνα ειναι 20-21C, αλλα το καλοκαιρι μεχρι 27-28C)

Μια αλλη αποψη που ενισχυει αυτα, ειναι τα λογια του D. Untergusser (ιχθυοπαθολογος) στο σεμιναριο περι βιολογιας και ασθενειες ενυδρειων που παρακολουθησα, που ειπε οτι το 1 λιτρο siporax (που θεωρητικα εχει λιγο μικροτερη επιφανεια για φιλοξενια νιτροποιητικων βακτηριων, απο το substrat) μπορει με λιγα λογια να υποστηριξει μικρα μεσαια ψαρια (σαν τα Platy δλδ) , συνολικου μηκους 200 εκ (δλδ καμια 30αρια ψαρια)

Ομως, οσο και να καλυπτει το υλικο του ρυπους σε ΝΗ3 ΝΟ2, η μεγαλη ιχθυοφορτωση σε σχεση με την ποσοτητα υλικου, θα εχει κι αλλου αντικτυπο.
Το φιλτρο θα χρειαζεται πιο συχνα συντηρηση (ιδιως το μηχανικο υλικο).
Τα νιτρικα θα επηρεαστουν κι αυτα (προς τα πανω) απο την ποσοτητα φιλτρανσης, αφου και στο φιλτρο πρεπει να γινεται καποια απονιτροποιση.
Οι αλλαγες νερου οπως ειπες, φυσικα ειναι διαφορετικη υποθεση και εξαρτωνται απο πολλους παραγοντες εκτος των νιτρικων.
Σιγουρα θα ειναι πολυ πιο συχνες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 26-04-12 στις 10:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01621 seconds with 11 queries