Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 21-06-09, 11:02
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Το θέμα είναι γιατί να μην έχουμε τα ίδια αποτελέσματα? Και εμένα η πρώτη αντίδραση αν το άκουγα ισως να ήταν αυτή ....όμως για ποιους λόγους? Στο reef μου έχω εκτός απο ένα μικρό κομματάκι υαλοβάμβακα στην αρχή που αλλάζω, μόνο ΖΒ δηλαδή ουσαστικά πέτρα-βράχο με βιολογία με πολύ καλά αποτελέσματα.Εννοείται πως τον βράχο δεν τον βγάζεις ποτέ να τον πλύνεις......Ισως το πρόβλημα να είναι στους κλασικούς μικρούς χώρους φίλτρανσης (βαρελάκια) όπου μέσα σε 100 λίτρα δοχείο το πολύ και με ύψος πολυ μικρότερο του ενος μέτρου να μην είναι εύκολο να αναπτυχθούν βιοαποικίες σε βράχους και οχι σε συμπαγή σφουγγάρι ικανές να ανταπεξέλθουν στην διάσπαση σε NO2 και ακόμα χωρίς σφουγγάρι να προλαβαίνει να ανεβαίνει η λάσπη στην υπερχείλιση. Εδώ όμως μιλάμε για ένα χώρο φίτρανσης 1χ1 όπου το νερό θα περνάει αβίαστα απο μια μεγάλη διαδρομή και θα διασπάται και το σημαντικότερο ότι λόγω της άνεσης του χώρου και της μικρής πίεσης που θα έχει το νερό ανεβαίνοντας προς την υπερχείλιση τα βαρύτερα σωματίδια- λάσπη θα κατακάθονται στον πάτο και είναι γνωστή η συνέχεια..(βλ χαλιασχέδιο)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01512 seconds with 11 queries