Θέμα: IDOL
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 18-10-04, 15:09
Stathis Ο χρήστης Stathis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Γειά σου Νίκο

Έχω ένα Idol εδώ και ένα μήνα περίπου.
Το ψάρι έφαγε κανονικά από την πρώτη μέρα που το πήρα και μέχρι τώρα φαίνεται να έιναι πολύ καλά.
Νομίζω πως έχει πάρει βάρος από την πρώτη μέρα που το πήρα και ήταν αρκετά αδύνατο.
Το ταίζω φυλλαράκια Spirulina, φυλλαράκια με σκόρδο, Artemia κατεψυγμένη και μαρούλι φρέσκο κάθε 2 εβδομάδες.
Τρώει σαν τρελό και κινείται σαν τρελό. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ακόμη και το βράδυ, που τα φώτα είναι κλειστά, το ψάρι κάνει βόλτες σε όλο το ενυδρείο.
Χθές συγκεκριμένα στις 2:00 μετά τα μεσάνυχτα, σε απόλυτο σκοτάδι και με το Night-view μιας βιντεοκάμερας είδα ότι ενώ όλα τα υπόλοιπα ψάρια ήταν κρυμμένα . το Idol κολυμπούσε νωχελικά στα μεσόνερα.
Υποψιάζομαι ότι στον ωκεανό αυτά τα ψάρια έχουν συγκεκριμένο είδος καταφυγίου όπου ξεκουράζονται το βράδυ, το οποίο δεν το βρίσκουν σε ενυδρεία, γι'αυτό ίσως να αναφέρονται σαν δύσκολα σε αιχμαλωσία.
Νομίζω πως δεν είναι δυνατόν να κινείται συνέχεια ένα ψάρι, χωρίς να ξεκουράζεται ούτε στιγμή. Πόσο μπορεί να αντέξει ?
Ψάχνω πληροφορίες στο διαδίκτυο αλλά δυστυχώς δεν έχω βρεί ακόμη τίποτα.
Το ενυδρείο μου είναι 250 λίτρα περίπου και παρόλα αυτά κάποιες φορές νομίζω πως το Idol νοιώθει στιμωγμένο.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Στάθης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01803 seconds with 11 queries