Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 03-05-14, 23:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fishbone Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να είμαι ειλικρινής σκέφτομαι πως στο τέλος ενώ θα το ξεκινήσω με όρεξη θα καταλήξω να κάνω καπάκι πατάτα . Πάντως μου καρφώθηκε μια ιδέα για να αποφύγω και σιλικόνες και και, να πάρω σε πλαίσιο να μου φτιάξουν από αλουμίνιο και απο πάνω να τοποθετήσω το plexiglass χωνευτό. Το θέμα είναι ότι ενώ το ενυδρείο κανονικά είναι 60*30 βγαίνει 60,50-30,50 θα πρέπει σε αυτές τις διαστάσεις να το κάνω ή λίγο πιο μεγάλο. Κάτι άλλο στην περίπτωση που θα ασχοληθώ και για να μην ανοίγω και άλλο θέμα εάν θέλω σε αυτές τις διαστάσεις να βάλω και δύο λαμπίτσες τι λάμπες πρέπει και τι ύψος έχουν αυτές. Εννοώ τι ύψος πρέπει να το κάνω για να χωράνε και να αφήνει και λίγο αέρα χωρίς να γίνεται αντιαισθητικό. Επίσης χωράνε να τοποθετήσω και ένα ανεμιστηράκι έστω.? Πολλές ερωτήσεις αλλά εφόσον μπω σε αυτήν την διαδικασία τουλάχιστον να είμαι σίγουρος για το καθετί.
Δεν χρειάζεται πλαίσιο από αλουμίνιο, μια γωνιά αλουμινίου εσωτερικά για κοντρα γιατι το πλεξιγκλας πετσικάρει με το καιρό.
Μισο πόντο τον χρειάζεσαι να τον προσθέσεις για να υπάρχει λίγο κενό.
Το ύψος εξαρτάται από τα φώτα που πρόκειται να βάλεις και το ύψος της στάθμης του νερού σε σχέση με τα τζάμια. Να υπολογίζεις πάνω από 8 πόντους.
Το πλέξιγκλας θέλει λίγη προσοχή βέβαια στη κατασκευή, δεν είναι και τόσο φθηνό αλλά αν πιάνουν τα χέρια σου φτιάχνεις τα πάντα.
Και αφού είσαι από Πειραιά έχει κοντά σου για να αγοράσεις τα υλικά.
-------------------------
Εδω αναφέρω αρκετές πληροφορίες για κατασκευές με πλεξιγκλας
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74654
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 03-05-14 στις 23:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01535 seconds with 11 queries