Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #194  
Παλιά 28-03-16, 09:46
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι τρέχει....και πρέπει να το βρούμε.
Τα νεκρά είχαν σημάδια/τραύματα? ήταν πρησμένα?
Τι τροφές δίνεις? φαίνονται να τρώνε όλα?
Βλέπεις περίεργες σπασμωδικές κινήσεις?
Υπάρχει κάτι μεταλλικό σε επαφή με το νερό?
......
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα νεκρά ψάρια είχαν κάτι εμφανή;
-------------------------
Με πρόλαβε ο κάπτεν!!!
Αυτά που βρήκα σχεδόν αμέσως μετά το θάνατο (δηλαδή 1 ημέρα μετά την εξαφάνιση τους) δεν είχαν κάποιο σημάδι. Αυτά που βρήκα 2 ή 3 μέρες μετά είχε αλλοιωθεί το χρώμα τους και η υφή τους και σε κάποια ήταν φαγωμένη η ουρά.

Τροφές που δίνω, είναι κατά βάση Flakes της Ocean Nutricion, ή της Tropical (πάντα για Malawi). Τους δίνω 1 φορά τη βδομάδα spirulina, 1 φορά τη βδομάδα τροφή μουσκεμένη σε σκορδόζουμο, και 1 φορά τη βδομάδα σε βιταμίνες.

Δεν έχω τίποτε μεταλλικό μέσα στο νερό. Όλα άρχισαν με την είσοδο των Demasoni.
Πιο πριν που είχα Springerae, Acei, Saulosi για 2 – 3 βδομάδες, δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Μόλις μπήκανε τα Demasoni και τα πρώτα μικρά Afra αρχίσανε οι απώλειες.

Στην αρχή έφυγαν τα 2 μικρά Afra και έμεινε το ένα.

Μετά αρχίσανε να φεύγουν τα Demasoni και έμεινε και εδώ ένα μικρό.

Μετά έβαλα 4 μεσαία Afra Jalo (1 αρσενικό + 3 θηλυκά). Έχασα τα 2 θηλυκά και έμεινε ο Αρσενικός, το ένα μεσαίο θηλυκό και το μικρό Afra.

Αυτά που ετοιμάζονται να φύγουν την προηγούμενη ημέρα δεν έχουν πολύ όρεξη για φαγητό ή κάθονται κρυμμένα μέσα στα θαλάμια τους.

Μετά εξαφανίζονται τελείως και τα βρίσκω ξαφνικά μετά από 1 – 4 ημέρες νεκρά στην επιφάνεια ή σφηνωμένα κάπου.

Το νερό δεν μυρίζει περίεργα, οι μετρήσεις δείχνουν πολύ καλές, θερμοκρασία έχω σταθερή 26 βαθμούς, τα ταΐζω περίπου 2-3 φορές την ημέρα (μέσα σε 3 ώρες, από τις 18:30 έως τις 21:30) μια τσιμπιά flakes.

Αυτό βέβαια που έχω παρατηρήσει είναι ότι στα καλώδια του θερμοστάτη και στους σωλήνες του φίλτρου ή στον αισθητήρα του STC (γενικά ότι είναι κοντά στην επιφάνεια περισσότερο δείχνει να πιάνει σαν λευκή γλίτσα.

Επίσης στα μπροστινά τζάμια του ενυδρείου έχω αρκετή καφέ άλγη (την οποία την καθαρίζουν τα apple snail, αλλά ξαναβγαίνει).

Κάτι άλλο δεν έχω παρατηρήσει (εκτός επίσης ένος συγγενή σοβαρά τώρα μη γελάσετε, που όποτε έρχεται επίσκεψη και μιλάει για το ενυδρείο, μετά έχω απώλεια, και για αυτό έχω βάλει και ένα ματάκι φυλαχτό).
Πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01666 seconds with 11 queries