Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #191  
Παλιά 28-03-16, 08:48
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Σήμερα έχω και καλά και άσχημα νέα.

Ας ξεκινήσω με τα καλά νέα. Όπως είπε ο φίλος μου ο Κώστας (tyrinthos), τα μικρά «Afra jalo” αισίως έχουν φτάσει μετρημένα τα 5, και ενδεχομένως να υπάρχουν και άλλα. Κρατάνε καλά τις κρυψώνες τους και βγαίνουν για να αρπάξουν κανένα φιλαράκι που περνάει από κοντά τους.

Τα άσχημα νέα είναι ότι «έχασα» άλλα 2 ψαράκια το Σ/Κ. Συγκεκριμένα μου πέθαναν 2 από τα 4 θηλυκά “Afra Jalo”.
Τώρα μου έχει μείνει ο μεγάλος αρσενικός, ένα μεγάλο θηλυκό και μια μικρή θηλυκιά.

Έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ με αυτή την εξέλιξη και δεν μπορώ να καταλάβω τι λάθος κάνω.

Σε 1 μήνα μέσα έχω χάσει 5 Demasoni και 3 Afra Jalo.

Οι μετρήσεις που κάνω είναι σχεδόν άψογες (μόνο NO3 έχω 10, όλα τα άλλα είναι 0)

Σημάδια δεν έχω παρατηρήσει σε κανένα ψαράκι. Εκεί που τα βλέπω μια χαρά την μια ημέρα, μετά τα χάνω για 1-2 ημέρες και μετά τα βρίσκω νεκρά.

Τι λάθος μπορεί να κάνω ή τι δεν κάνω σωστά ή τι τους λείπει?

Για τα Demasoni υπέθεσα ότι τα σκότωσε ο αρσενικός. Τώρα για τα Afra τι να φταίει?

Στο ενυδρείο, έχουν μείνει αυτή τη στιγμή, 3 Afra jalo (1 αρσενικός & 2 θηλυκά -μεγάλο και μικρό) 6 Labidochromis μεσαία, 1 Demasoni μικρό. και φυσικά τα μωράκια Afra jalo.

Αν ήταν κάποιο μικρόβιο δεν θα είχαν όλα κάποιο σημαδί ή κάποια ένδειξη τουλάχιστον?

Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κοιτάξω....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01474 seconds with 11 queries