Θέμα: ΞΕΚΙΝΗΜΑ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 03-12-07, 00:26
Το avatar του χρήστη nik0s7
nik0s7 Ο χρήστης nik0s7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Λοιπον εχω ενα αδειο ενυδρειο (τα ψαρια τα εδωσα σε ενα φιλο που εχει στρομενο ενυδρειο).Τα επλυνα ολα
(φιλτρα γυαλι κλπ.)Θα αγορασω αυριο μια ριζα. αμμο και 3 πετρες θα της φτιαξω οπως θελω και θα βαλω και φυτα θα ειναι 3 ειδη ανουμπια.Θα το γεμισω με νερο και θα αρχησω το στρωσημο με αμωνια(καπιος που να με βοηθησει η αμωνια μου ειναι περιεκτικοτης 10% σε 60λ ποσο να βαζω?αν καπιος ξερει ας μου πει να μην καθομαι και ψαχνω με κουβαδακια)
Ως εδω πιστευω να ειμαι..οκ?

1η ερωτηση: Πειτε οτι την πρωτη μερα βαζω 30mg αμωνια για να εχω στο ενυδρειο 3mg/l θα συνεχισω να βαζω 30mg αμωνια καθε μερα μεχρη να στρωση ή πρεπει να αλλαζω δοσολογια αναλογος με της τιμες της αμωνιας?
2η ερωτηση:υπαρχει προβλημα που θα βαλω της ανουμπιες απο τη πρωτη μερα που θα βαζω την αμωνια?
3η ερωτηση:Η ανουμπια θα πιαση στην αμμο ή στο ψιλο χαλικι

Μηχανικα:
Θερμοστατης 50w
Αντλια 270λ/ωρα
Λαμπα f15w / 54-765 -t8 (τα γραφω ολα για συγουρια)
Ειναι καλα η χρειαζετε κατη παραπανο?
Η λαμπα κανει για τα φυτα?


ΥΓ. Αν καποιος εχει ωρεξη να με βοηθειση και ξερει επι του θεματος να μου στειλη με πμ το msn του για να μην γραφω καθε μερα εδω και σας τα πριζω ΅

Ευχαριστω.
-------------------------
4η ερωτηση: Ενας φιλος μου στραγγιξε το φιλτρο του μεσα σε ενα μπουκαλακι και μου ειπε να το βαλω στο φιλτρο μου τη να κανω να το βαλω?
Και αλλη μια ερωτηση οταν αγορασα το ενυδρειο μου δοσανε 2 υγρα το ενα εινα ιαντιχλοριο και το αλλο λεει επανο του (refresh microganismi[της wave]) τη ειναι? τη κανει? να το βαζω μαζη με την αμωνια και το μπολι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nik0s7 : 03-12-07 στις 00:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01663 seconds with 11 queries