Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 28-01-09, 12:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kfg13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας κι απο εμένα και καλώς σας βρήκα.καλως ηρθες!!!
Απευθήνω ένα χαιρετησμό προς τα μέλη του forum.ave kfg13...οι ενυδρειανοι σε χαιρετουν..
Ενημερωτικά σας λέω οτι οι γνώσεις και η εμπειρία μου στο χομπι είναι μηδαμηνές, παρόλα τα χρόνια που έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 20λίτρων.
Μετά απο συνεχόμενα λάθη και πολλές απώλειες ψαριών, με την παρεκίνηση του φίλου μου batman_gardiki και βλέπωντας την πρόοδό του αποφάσησα να γίνω και εγώ μέλος στο forum σας.
Ο ίδιος με ενημέρωσε οτι στο ενυδρείο μου μόνο ο μονομάχος ζεί και οτι πρέπει να επιστρέψω τα 2 χρυσοψαρά μου απο εκεί που τα πήρα, αν θέλω να ξεκινήσω να διορθώνομαι.σωστα σου ειπε..

Στο ενυδρείο μου όμως εγώ την παρασκευή πρόσθεσα 2 σαλιγγάρια.
Λέω να βγάλω τα χρυσόψαρα και να προσθέσω γαρίδες.οι γαριδες ειναι πλασματα που θελουν σταθερες συνθηκες....θα πρεπει να διαβασεις αρκετα για να το τολμησεις....
Μάλλον πάω στην ιδέα χωρίς ψάρια μιας και το ενυδρείο μου είναι πολύ μικρό.ειναι μια απο τις επιλογες σου...η αλλη ειναι με το μονομαχο που ανεφερες...

Τώρα κατι επίγον.
Για 18 ημέρες που λειτουργεί το ενυδρείο, είχα νερό βρύσης χωρίς αντιχλώριο και φίλτρο.
Το ένα χρυσόψαρο εδώ και 7-8 ημέρες έχει βγάλει άσπρες βούλες, ιck??
Σίγουρα έχει ικ αφου μοιάζει σαν αλάτι.
Πριν 5 ημέρες έκανα αλλαγή 30% με εμφιαλομένο νερό και πρόσθεσα ένα φιλτρο που το μπόλιασα απο έναν γνωστό μου αλλά ούτε τότε έρηξα αντιχλώριο, χρειάζετε?????το αντιχλωριο ειναι ζωτικης σημασιας! ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!
Πριν 2 ημέρες έρηξα κάτι βιταμίνες (fishtamin- αν θυμάμε καλά, είμαι στην δουλειά τώρα) και δεν ξέρω αν κάνουν ''δουλειά''.καλο κανουν...
Να ρήξω κάτι άλλο?????αντιχλωριο..
Φωτο δεν μπορώ να βάλω ακόμα λόγο έλειψης φωτογραφικής μηχανής.

Οι μετρήσεις μου με δανικά API τεστ είναι...
NH3/NH4.......0,25
NO3..............2,5
NO2..............0
GH.................15
KH..................8
PH..................7,6
oC..................21-22


Επίσης θέλω να ρωτήσω αν πειράζει αυτή την στιγμή που στο ενυδρείο μου δεν έχω φωτισμό και θερμοστάτη.εφοσον εχεις χρυσοψαρα και κρατας μια θερμοκρασια 21-22 εισαι μια χαρα...αν βαλεις μονομαχο η γαριδες θα πρεπει να βαλεις θερμοστατη για να κρατας σταθερη θερμοκρασια..
Οι διαστάσεις του είναι 32Χ25Χ25 και δεν ξέρω αν χωράει κάποια λάμπα.
Το έχω δίπλα απο μπαλκονόπορτα και φωτίζετε απο το φώς της ημέρας.
Τι να κάνω????????υπαρχει ο κινδυνος να γεμισεις αλγες απο το ηλιακο φως αν χτυπαει απευθειας αλλα και θα εχεις σκαμπανεβασματα στη θερμοκρασια...σε λιγα λιτρα μεγαλες μεταβολες...
κοιτα στην κατηγορια diy..υπαρχουν πολλες πατεντες να βαλεις λαμπα...

Σκέφτομε αργότερα -σε κανενα μήνα- να βάλω κερατόφυλλο ή κάποιο άλλο φυτό που επιπλέει αλλά να μην μου το τρώνε τα χρυσόψαρα μέχρι να αποφασήσω τι θα τα κάνω.
Έχετε να μου προτήνετε κάτι?????????πρεπει να βαλει φωτισμο για να βαλεις φυτα...τα λεπτοφυλλα τα τρωνε τα χρυσοψαρα....δωσε πρωτα τα ψαρια και μετα αποφασιζεις...μη βαζεις πραγματα σε συναρτηση με τα χρυσοψαρα και μετα τα δωσεις..δεν εχει νοημα...

Συγνώμη που σας κούρασα με τα προβλήματα του ενυδρείου μου.

Θα προσπαθήσω σύντομα να σας τα παρουσιάσω όπως και το ίδιο το ενυδρείο με φωτογραφίες αλλά θα ήθελα βοήθεια απο τα προαναγραφώμενα.

PLEASE HEEEEEEEELP!!!!!
κανε συχνες αλλαγες νερου για να μην εχεις υψηλα επιπεδα αμμωνιας....με τι εγιναν οι μετρησεις?? γιατι νιτρικα 2.5....???

θα σε βοηθησει πολυ να διαβασεις εδω...www.tsamisaquarium.gr
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02300 seconds with 11 queries