Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 30-11-15, 14:57
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ αρχην σ ευχαριστω για τις συμβουλεςΕσυ λες κατι σαν reactor να υποθεσω ναι σιγουρα αυτος ο τροπος πετυχαινει πληρη διασπαση του co2 αλλα ειναι και μπελας να το φτιαξεις κι ο χρονος ελαχιστος δυστυχως..Παντως πολλοι κανουν διαχυση με κεραμ.diffuser βεβαια αλλο να εχεις μπουκαλα κι αλλο diyΚι εσενα που ναι τουμπανο πως κανεις διαχυση;


Αν σου πω τι εκανα μολις τωρα τελειωσα μια σειρα με λεντακια για να ανεβασω το φως κατα 50% οπως το χω υπολογισει,ή θα πετυχω τη χρυση τομη ή θα χω μπελαδες τι λες;
Εγώ διάχυση κάνω με κεραμικό. Ο λόγος όμως δεν είναι η αποτελεσματικότητά του αλλά το ότι το ενυδρείο είναι μικρό και ο εξοπλισμός για διάχυση με reactor (είτε diy, είτε αγοραστό) και καταλαμβάνει περισσότερο χώρο και- εννοείται- φαίνεται περισσότερο.
Στο μεγάλο όμως που είχα δοκιμάσει όλους τους τρόπους, με 70 φυσαλίδες CO2 το λεπτό σε στροβιλισμό έπαιρνα το ίδιο αποτέλεσμα που είχα με 100 μέσω κεραμικού ή σκάλας...

Σε ότι αφορά τα led, τι να σου πω, προσωπικά δεν είμαι οπαδός τους αν και τα είχα δοκιμάσει στο παρελθόν σε μικρότερο ενυδρείο. Δεν είχα καλά αποτελέσματα όμως δεν μπορώ να πω ότι αφιέρωσα χρόνο για να πειραματιστώ μαζί τους. Οπότε η γνώμη μου δεν προκύπτει απο "ψαγμένη" προσωπική εμπειρία.
Εχω δει πανέμορφα ενυδρεία να τρέχουν με led ή συνδιασμό που περιλαμβάνει και led , έχω ακούσει όμως και πολλούς που είναι κατά. Δεν βλέπω λόγο να πειραματιστείς μαζί τους αλλά αν ήδη τα έχεις πάρει, βάλτα και πες μας. Στο κάτω-κάτω, δικά σου τα φυτά, δικές σου και οι άλγες . Πάντως έχοντας ήδη σχεδόν 0,4w/lt αν πας +50% παραπάνω αλλάζεις αρκετά τις ισορροπίες στο ενυδρείο σου. Θα χρειαστείς άλλο πρόγραμμα λίπανσης και αργά ή γρήγορα μάλλον μπουκάλα διοξείδιο για να υποστηρίξεις αποτελεσματικά την πρασινάδα σου!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01791 seconds with 11 queries