Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 13-07-06, 08:27
petran Ο χρήστης petran δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2005
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή "Ανοιγμα" του ενυδρείου

Γεια σε όλους.
Στην μετακόμιση που έκανα πριν 3 μήνες εβαλα το ενυδρείο μου (60 λίτρα) σε τραπεζακι με ρόδες. Αυτό ήταν και το λάθος μου. Βάλτο από δω, βάλτο απο κει... χτες το ενυδρείο σε μια μεταφορά "ανοιξε" και αρχισε να τρεχει νερό. Μάλλον από την μεταφορά κινήθηκε το νερό και το ενυδρέιο δεχτηκε πιεση. Όμως τρεχει παρα πολύ λίγο και έχω χρόνο να σχεδιάσω τη διάσωσή του. Από χτες το πρωι εχει χάσει 5 χιλ. ύψος. Εχει υψος 35 εκατ, αρα εχασε 0,85 λιτρα. Αν δεν ανοίξει ξαφνικά έχω κάποιες μέρες. Οι καθετες ενώσεις στις πλευρες ειναι στεγνες, αλλά στη βάση και μέσα στο πλαστικό που εχει για να κρατά τις ενώσεις εχει συνέχεια νερο. Αρα το ανοιγμα είναι κάπου στο κάτω μέρος. Ερωτήσεις:
1. Αν το αδειάσω και βάλω σιλικόνη σε όλες τις ενώσεις από την μέσα πλευρά θα κλείσει το "ανοιγμα" ή θα ανοίξει ξανά;
2. Πόσες μέρες θέλει να στεγνωσει η σιλικόνη και πότε μπορώ να ξαναβάλω τα ψάρια?
3. Πως μπορώ να σώσω το φίλτρο μου? Σκεφτηκα να το βάλω σε ένα κουβά με νερό του ενυδρείου και να δουλευει? Πόσες μέρες κρατάει?
4. Τα ψάρια σε κουβάδες με νερό του ενυδρείου πόσες μέρες ζουν (σκαλάρια, γκουράμι, γατόψαρο, πλακόστομο, γκάπυ)?
5. Το νερό που θα βάλω σε κουβάδες πόσες μέρες κρατάει χωρίς φίλτρο? Μπορώ μετά να βάλω ξανά μέσα το νερό?
6. Τα φυτά σε ένα κουβά με νερό, μαλλον δεν θα έχουν πρόβλημα. Σωστό?

Ελπίζω να μην σας κουρασα. Σκεφτομαι από χτες πως να το οργανώσω, ώστε να έχω τις λιγότερες απωλείες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01519 seconds with 11 queries