Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 13-12-15, 14:13   #1
Ασβεστολιθικά μέσα στο ενυδρείο και ρυθμός απελευθέρωσης στο νερό!
Sakisdraminos
Banned
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος 13-12-15, 14:13
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

χθες μετά από το καθιερωμένο τσιπουράκι με έναν χομπίστα βγάλαμε κάποια συμπεράσματα που θέλω να τα μοιραστώ μαζί σας!

Έχουμε δει κατά καιρούς κάποια ενυδρεία με ασβεστολιθικά χωρίς παροχή co2 να έχουν χαμηλό KH πολλές φορές και πιο χαμηλό από το νερό της βρύσης!
Ξέρω ακούγεται κάπως άλλα μάλλον υπάρχει εξήγηση!

Εγώ πλέον έχω με ενυδρεία με θαλασσινό νερό στο ρεεφ μου χρησιμοποιώ calcium reactor με νεκρό κοράλι(ασβεστολιθικό) άλλα τπτ δεν θα μπορούσε να ήταν δυνατό να μου κρατήσει το Kh και άλλες παραμέτρους σταθερές(με φυσικό τρόπο).
το κοραλι για να λιώσει χρειάζεται να μειώσεις το ph-να βάλεις co2 και να το βοηθήσεις ακόμα και με την ροή για την καλύτερη διάσπαση του!
Παράδειγμα: μέσα στο reactora το kh είναι 20+ και το ph 6,5 δλδ 60+ppm co2 και η ροή μέσα σε αυτόν 1000λτ/ωρα!

Θα μου πείτε ότι εγώ στο ενυδρείο έχω μεγάλες κατανάλωσης κάτι που σε ένα ενυδρείο γλυκού δεν υπάρχει! Σίγουρα μπορεί να Μην είναι το ίδιο άλλα προφανώς και όλα τα ασβεστολιθικά να μην έχουν την ίδια ιδιότητα απελευθέρωσης!




Τα ερωτηματα που μου διμιουργιθηκαν ειναι:

  1. Έχουν όλα τα ασβεστολιθικά την ίδια ταχύτητα απελευθέρωσης?
  2. Όντος η ταχύτητα που μπορεί να απελευθερώνει το οποιοδήποτε ασβεστολιθικό επηρεάζεται από co2, ροη,ποσο ποροδες ειναι, και κοκομετρια του?
  3. Μπορούν τα σαλιγκάρια οι ρίζες,ποσότητα τύρφης και άλλα πράγματα που υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο να συναγωνιστούν μια ποσότητα ασβεστολιθικών?
Εμφανίσεις: 2509
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01580 seconds with 12 queries