Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 19-05-20, 22:52
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή Ερώτηση για φίλτρο ενυδρείου με χελώνα

Καλησπέρα, θέλω να κάνω ερώτηση για το φίλτρο που θα πρέπει να χρησιμοποιήσω στο ενυδρείο μου για μία χελώνα Red Ear Slider.

Σε προηγούμενο θέμα που είχα απορίες, είχα γράψει ότι η χελώνα θα έμπαινε σε ένα ενυδρείο περίπου 380 λίτρων. Ωστόσο ήρθε στην κατοχή μου ενυδρείο περίπου 260 λίτρα και με την χελώνα να είναι ακόμη πολύ μικρή, είπα να μν προχωρήσω ακόμη στην αγορά μεγαλύτερου ενυδρείου.

Από ότι διάβασα επειδή είναι ακόμη μικρή, δεν θα χρειαστεί μεγάλο βάθος ακόμη.

Έχω βρει το φίλτρο Sunsun ΗW 302, απλά είμαι ακόμη σε ενδοιασμούς αν θα προχωρήσω στην αγορά του συγκεκριμένου φίλτρου, καθώς έχω διαβάσει ότι κάνει αρκετό θόρυβο και δεν είναι από τα πιο οικονομικά, σχετικά με την κατανάλωση ρεύματος.

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 120 cm μήκος, 55 cm ύψος και 40 cm πλάτος.

Επίσης έχω διαβάσει επειδή οι χελώνες σε σχέση με τα ψάρια, βγάζουν περισσότερες ακαθαρσίες, καλό είναι να χρησιμοποιήσω κάποιο φίλτρο το οποίο θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο σε κυκλοφορία νερού/ώρα συγκριτικά με τα λίτρα του ενυδρείου.

(Επίσης θα προσπαθήσω να το κάνω ριπάριουμ και λόγω ότι το θεωρώ κάτι πολύ όμορφο, αλλά και για το πως κάποια φυτά βοηθάνε στην καλύτερη ποιότητα του νερού, όπως μου είπαν και στο προηγούμενο θέμα που είχα ανοίξει)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01539 seconds with 11 queries