Θέμα: KNO3
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-12-07, 09:46
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή KNO3

Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας κατι που μου εκανε εντυπωση στο νιτρικο καλιο!Βρηκα επιτελους ΚΝΟ3 απο το φιλο mikenuke μετα απο πολλες προσπαθειες να βρω σε φαρμακειο και αποφασισα συμφωνα με το παρακατω προγραμματακι που χρησιμοποιησα http://www.csd.net/~cgadd/download/aquacalc_setup.exe
να διαλυσω 100γραμμαρια που ηταν το ΚΝΟ3 σε 250μλ νερο,και αφου η μεγιστη ποσοτητα που μπορουσα να βαλω στα ιδια μλ νερου ηταν 212γρ ΚΝΟ3,θεωρησα οτι δε θα ειχα προβλημα διαλυσης.......ομως κουνουσα,κουνουσα απτο πολυ το κουνημα μην πω τιποτα τωρα.....τελος παντων εμενε αδιαλυτο ΚΝΟ3 σε αρκετα μεγαλη ποσοτητα.Το προβλημα λυθηκε βαζοντας το μπουκαλακι στο καλοριφερ,ζεσταθηκε κουνηθηκε και επιτελους διαλυθηκε!!!Το σημαντικο που μου εκανε εντυπωση δεν το εχω γραψει ακομα και σιγουρα χρειαζεται για να το δειτε και εσεις το μπουκαλακι να ειναι διαφανες!!!
Το αφηνω σε μια γωνια σε θερμοκρασια δωματιου και σημερα το πρωι τι να δω στον πατο του μπουκαλιου;Ενα στερεο ιζημα ημιδιαφανου χρωματος και μορφης σαν κρυσταλλους........για να καταλαβετε μολις τα ειδα το μυαλο μου πηγε στο (σπιτι) του superman εκεινει οι κτυσταλοι που ειναι φτιαγμενο κατι τετοιο δηλαδη.Ηθελα να το μοιραστω μαζι σας,και οποιος εχει ΚΝΟ3 ας το διαλθει σε διαφανο μπουκαλι για να το δει.
Τωρα θεωρω απο τη στιγμη που μενει ιζημα ή η διαλυση υποβοηθειτε(ζεσταμα)οτι δεν γινεται σωστα και οτι το πρρογραμματακι δεν μπορει να λεει μεχρι 212 γρ.και εσυ να μην μπορεις να διαλυσεις ουτε 100!!!!Μηπως δεν ειναι οπως τα λεει το προγραμμα;
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01415 seconds with 11 queries