Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 04-10-10, 14:20
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Raven οταν το αγορασα ειχε την τριπλασια ριζα σε μακρος και την εκοψε ο πετσοπας να αφερεσω κιαλο εγω? εχω ενα flourish iron και ενα JBL γενικο.
αυτα θα βοηθησουν καθολου την κατασταση? σε περιπτωση που πανε ολα καλα με τους μονομαχους και μεγαλωσουν καπως μπορω αυτο το φυτο να το βγαλω στο μπαλκονι μου σε γλαστρολιμνη?? τα παει καλα με τον ελληνικο καιρο? σκεφτηκα να μετακομισω ολο το ενυδρειο κολητα στο παραθυρο αλλα ειναι καπως δυσκολο
Οχι, αφου την εκοψε την την ριζα,αστο οπως ειναι. Να ξερεις οτι του αρεσει με τις ριζες του να φτανει στον βυθο και να αγκυρωνει εκει τραβωντας θρεπτικα. Αυτο το κανει να αναπτυσσεται καλυτερα γι αυτο και του αρεσουν τα ρηχα νερα.
Πιο πολυ κοιτα να μην του λειψουν τα νιτρικα, προσοχη ομως γιατι υψηλα ποσοστα ΝΟ3 δεν ειναι καλα για τον γονο αν πας σε αναπαραγωγη.
Σε γλαστρολιμνη τα παει πολυ καλα αλλα δεν θα αντεξει πιθανον μια παγωνια. Οποτε μπορεις να το μεταφερεις στο ενυδρειο τους πολυ κρυους μηνες και να το ξαναβγαζεις στο μπαλκονι καθε ανοιξη.
Οι Λιμναδες σιγουρα θα ξερουν περισσοτερα γι αυτο το φυτο και τις αντοχες του στο κλιμα της χωρας μας..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01341 seconds with 11 queries