Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 19-10-13, 01:55
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Θα πώ και εγω μια γνωμη αν και πιστευω πώς όλοι οι προλαλησαντες εδωσαν τα φωτα τους.
1.Λάθος φωτισμος.Εχεις λιγα watt σε σχεση με τα λίτρα σου.
2.Εβγαλες το χαλικι από το πρώτο setup και ξαναεβαλες χαλίκι?Ειχα και εγω χαλικι και οταν άλλαξα εβαλα υπόστρωμα.Αφου το εκανες που το εκανες θα μπορουσες να το εχεις κανει σωστα.
3,Όταν λές περιπου 10 ωρες σημαινει πώς ο φωτισμος σου δεν ειναι σταθερος.Βάλε χρονο διακοπτη να ανοιγει καθε μερα σε συγκεκριμενες ωρες.Μειωσε το φωτισμο ακόμα και στις 6 ώρες.Με αυτα τα φυτα δεν υπάρχει λόγος για διάρκεια φωτισμου.
4,Βάλε λάμπες ειδικες για φυτά.
5.Καλό ειναι να βαλεις co2.Όχι diy αλλά κανονικό.
6.Αλλαγες νερου 30% κάθε εβδομαδα και όχι 50% κάθε 15 γιατι με το εσωτερικο φιλτρο που εχεις χαλάς τη βιολογια με τόσο μεγάλη αλλαγή.
7.Άλλαξε φιλτρο και βάλε εξωτερικο θα δεις τεράστια διαφορά.
8.Υπομονη θελει η καφε άλγη και θα φυγει από μόνη της.Μην ριξεις τιποτα φαρμακα μεσα δεν υπάρχει λόγος.

Καταλαβαινω οτι οι καιροι ειναι δυσκολοι για καποιες αλλαγες αλλά δυστυχως κάποια πράγματα ειναι ανποφευκτα.Και εγω ξεκινησα με πολλες παραλειψεις και λάθη και τα βρηκα μπροστά μου.
Αυτα που σου εγραψα ειναι αυτα που θα επρεπε από την αρχη να ειχες κάνει.Όχι ότι δεν θα φτάναμε εδω.Η καφε άλγη με επισκεφτηκε και εμενα οταν αλλαξα σετάπ και ας ειχα βαλει νερό από το παλιο ενυδρειο.

Ελπίζω να βοηθησα και ευχομαι να μη με βρίζεις...χχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01557 seconds with 11 queries